Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
03. január 2021, 16:07

Dianie v Bielorusku

Pápež prijal rezignáciu arcibiskupa Minska, ktorý kritizoval Lukašenka

Pápež prijal rezignáciu arcibiskupa Minska, ktorý kritizoval Lukašenka

Arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz počas vianočnej bohoslužby v Kostole svätých Simona a Heleny v Minsku. Foto - TASR/AP

Bieloruské úrady umožnili Tadeuszovi Kondrusiewiczovi návrat do krajiny len krátko pred Vianocami.

Svätá stolica v nedeľu oznámila, že pápež František prijal rezignáciu arcibiskupa metropolitu Minska-Mohileva Tadeusza Kondrusiewicza z dôvodu dosiahnutia kánonického veku 75 rokov.

Za apoštolského administrátora sede vacante zároveň vymenoval 75-ročného pomocného biskupa diecézy Pinsk Kazimierza Wielikosieleca, ktorý povedie minskú arcidiecézu až do vymenovania nového arcibiskupa.

Kondrusiewicz sa pritom do svojej arcidiecézy vrátil len krátko pred Vianocami. Ešte koncom leta mu totiž bieloruské úrady po pastoračnej návšteve Poľska zabránili vstúpiť do krajiny.

Zákaz osobne schválil prezident Alexander Lukašenko, ktorého arcibiskup verejne skritizoval za zásah ťažkoodencov proti demonštrantom ukrývajúcim sa v kostole na Námestí nezávislosti v Minsku. V nasledujúcich mesiacoch sa v rukách polície ocitlo aj niekoľko kňazov, ktorí podporili opozičné protesty.

Bieloruský režim ustúpil až po intervencii osobitného pápežského veľvyslanca, bývalého apoštolského nuncia v Minsku Claudia Gugerottiho, ktorý sa 17. decembra stretol s Lukašenkom, aby mu tlmočil znepokojenie pápeža Františka nad situáciou v krajine.

Päť dní na to súčasný nuncius Ante Jozić oznámil, že štátne orgány ho informovali o umožnení Kondrusiewiczovho návratu. Vatikanista Andrea Gagliarducci z portálu ACI Stampa naznačil, že podmienkou ústupku mal byť záväzok Svätej stolice prijať arcibiskupovu rezignáciu hneď v deň jeho 75. narodenín. Katolícki hierarchovia pritom v prípade dobrého zdravotného stavu a bezproblémového pôsobenia zvyknú nadsluhovať aj niekoľko mesiacov až rokov.    

Taliansky vatikanista sa zároveň domnieva, že novým minským arcibiskupom sa nestane ani jeden z Kondrusiewiczových pomocných biskupov. Yury Kasabutski aj Aliaksandr Yasheuski sa totiž jednoznačne postavili na stranu svojho arcibiskupa a bieloruský režim skritizovali nielen za reštrikcie voči Kondrusiewiczovi, ale aj za potieranie náboženskej slobody v krajine.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami