Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
01. január 2021, 15:07

Pápež František

Bude to dobrý rok, ak budeme dbať o druhých

Bude to dobrý rok, ak budeme dbať o druhých

Kardinál Pietro Parolin prichádza slúžiť novoročnú svätú omšu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Foto - TASR/AP

Novoročnú omšu aj koncoročné Te Deum slávili kardináli Parolin a Re, keďže pápeža trápil ischias. Verejnosti sa František prihovoril až pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána.

Na Silvestra popoludní hovorca Svätej stolice Matteo Bruni oznámil, že pápež František nebude pre bolestivý zápal sediaceho nervu (ischias) predsedať prvým vešperám s ďakovným Te Deum ani novoročnej svätej omši na slávnosť Panny Márie Bohorodičky.

Pri prvej udalosti ho zastúpil dekan Kardinálskeho kolégia Giovanni Battista Re, pri druhej štátny sekretár Svätej stolice Pietro Parolin. Obaja počas liturgických slávení prečítali homílie, ktoré vopred pripravil Svätý Otec.

„Svet je vážne zamorený zlorečením a zlým zmýšľaním o druhých, o spoločnosti, o sebe samých. No ohováranie prináša skazu, všetko ničí, zatiaľ čo požehnanie obnovuje, dáva silu na nový začiatok každý deň,“ zazneli počas novoročnej omše slová pápeža Františka, ktorý vyzval všetkých kňazov, aby požehnávali Boží ľud, ale takisto všetkých veriacich, aby aj oni boli nositeľmi požehnania.

„Lebo okrem vakcíny pre telo je potrebná aj vakcína pre srdce: a touto vakcínou je starostlivosť. Bude to dobrý rok, ak budeme dbať o druhých, tak ako to robí Panna Mária voči nám,“ dodal kardinál Parolin v mene Svätého Otca.


Kardinál Giovanni Battista Re udeľuje eucharistické požehnanie počas koncoročných vešpier. Foto - TASR/AP

Počas koncoročných vešpier pápež vzniesol otázku, či je na konci roka poznačeného pandémiou vôbec za čo ďakovať. Vzápätí odpovedal, že Boh je Otcom, ktorý nikdy neobetuje svoje deti.

Inzercia

„Áno, tu môžeme azda nájsť ,zmysel´ tejto drámy, ktorou je pandémia, ako aj iných bičov, ktoré šľahajú ľudstvo; vzbudiť v nás spolucítenie s postojmi a gestami blízkosti, starostlivosti, solidarity, lásky,“ prečítal kardinál Re pápežove slová.

„Je mnoho ľudí, ktorí bez veľkého hluku vyvinuli úsilie, aby ťarcha tejto skúšky bola znesiteľnejšou. Svojím každodenným nasadením z lásky k blížnemu uskutočňovali slová hymnu Te Deum,“ konštatoval pápež František a konkrétne pomenoval niektorých z nich: lekári, sestry, ošetrovatelia a dobrovoľníci v prvej línii, ale aj kňazi, rehoľníčky a rehoľníci.

„No dnes sa naša vďaka rozširuje na všetkých tých, ktorí sa deň čo deň usilujú tým najlepším spôsobom viesť svoje rodiny a na tých, ktorí sa usilovne venujú svojej službe pre spoločné dobro. Myslíme na vedenie škôl a na učiteľov, ktorí zastávajú podstatnú úlohu v spoločenskom živote a musia čeliť veľmi zložitej situácii. S vďakou myslíme aj na verejných úradníkov, ktorí vedia zhodnocovať všetky pozitívne zdroje v meste a na danom území, ktorí nelipnú na súkromných záujmoch ani na záujmoch svojej politickej strany. Prečo? Pretože naozaj hľadajú dobro všetkých, spoločné dobro, počnúc dobrom tých najviac znevýhodnených,“ uviedol pápež, podľa ktorého všetkých týchto ľudí pohýna Božia sila.

„Preto v tento večer vzdajme chválu jemu, pretože veríme a vieme, že každé dobro, ktoré sa deň čo deň koná na zemi, napokon pochádza od neho, pochádza od Boha,“ uzavrel kardinál Re myšlienky Svätého Otca.

Dnes treba vedieť

pred 39 minútami