Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. november 2015

Islamský štát prepustil zo zajatia 37 starších asýrskych kresťanov

Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) prepustila 37 starších asýrskych kresťanov, ktorí sa nachádzali medzi približne 200 krajanmi, zajatými militantmi vo februári na severovýchode Sýrie. Informovali o tom dnes dve skupiny monitorujúce ľudské práva.

Prepustenie vyrokovali s džihádistami vodcovia arabských kmeňov, uviedlo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

Asýrska sieť pre ľudské práva (AHRN) so sídlom vo Švédsku oznámila, že zajatcov vrátili do mesta Tal Tamr na severovýchode Sýrie a nachádzajú sa v dobrom zdravotnom stave. AHRN zverejnila fotografiu niekoľkých ľudí vrátane ženy, ktorí plakali. V Tal Tamr žijú prevažne etnickí Asýrčania, ich náboženstvom je kresťanstvo.

Sunnitskí militanti doteraz prepustili 88 ľudí z pôvodnej skupiny zajatcov, uviedol to IS vo vyhlásení na svojej stránke na Facebooku. Ešte prebieha vyjednávanie o prepustení zvyšných 124 asýrskych kresťanov, napísala dnes tlačová agentúra Reuters.

Asýrčanov zajali počas bojov medzi militantmi IS a sýrskymi kurdskými milíciami YPG, keď IS ovládol vyše desať dedín obývaných starovekou kresťanskou menšinou neďaleko sýrskeho mesta Hasaka, v blízkosti irackej hranice.

Bojovníci Islamského štátu zabili minulý mesiac troch Asýrčanov, ako uviedli obe monitorovacie skupiny.

Inzercia

Odporúčame