Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. november 2015

Grécky parlament schválil časť reforiem na získanie ďalšej tranže z nového úveru

Grécky parlament včera schválil návrh zákona, ktorý zahrňuje časť reforiem požadovaných veriteľmi, vláda však má aj naďalej problém dotiahnuť do konca citlivejšie otázky, ktorými veritelia podmieňujú uvoľnenie ďalšej tranže z tretieho záchranného programu. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Schválený balík reforiem rieši viaceré oblasti, od daní cez energetiku až po dôchodky. V porovnaní s predchádzajúcou legislatívou napríklad upravuje výpočet dôchodkov, odstraňuje prekážky pre predaj najväčšieho gréckeho prístavu a zároveň ruší daňové úľavy pre farmárov.

Napriek týmto krokom, ktoré sa od Grécka požadovali, Atény stále nedoriešili mnohé ďalšie citlivé otázky, čo blokuje uvoľnenie 2 miliárd eur z tretieho záchranného programu pre Grécko. Pokrok Atén sa bude hodnotiť na najbližšej schôdzke ministrov financií eurozóny, ktorá sa uskutoční v pondelok 9. novembra. Na nej sa rozhodne, či majú Atény nárok na získanie ďalších peňazí.

Grécko a veritelia sa napríklad nevedia zhodnúť na riešení problému spojeného s nesplácaním hypoték. Vláda sa obáva, aby kvôli tomu príliš veľký počet Grékov neprišiel o strechu nad hlavou. Ďalším problémom je aj zvýšenie daní v oblasti súkromného školstva.

Inzercia

Odporúčame

Etický kódex sa napokon do zákona nedostane, prijať ho majú uznesením

Etický kódex sa napokon do zákona nedostane, prijať ho majú uznesením

Etický kódex poslanca parlamentu, ktorý mal byť súčasťou vylepšeného zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR, z neho napokon vypadne. Ústavnoprávny výbor NR SR schválil pozmeňujúci návrh Anny Vittekovej (Smer-SD) s tým, že kódex súčasťou právnej normy nebude a parlament ho v budúcnosti prijme formou uznesenia.