Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. december 2020, 16:50

Koronakríza

V Nitre museli objednať chladiaci príves, nie je kde ukladať mŕtvych

V Nitre museli objednať chladiaci príves, nie je kde ukladať mŕtvych

Externý chladiaci príves pri krematóriu na Cintoríne sv. Cyrila a Metoda v Nitre. Foto - TASR/Lukáš Grinaj

Nitrianska fakultná nemocnica bude môcť povolať lekárov a ďalších zdravotníkov z ambulancií a uložiť im pracovnú povinnosť.

Nemocnica v Nitre si musela prenajať externý chladiaci box, v posledných dňoch totiž kvôli Covidu zomiera toľko pacientov, že ich telá nie je kde ukladať. Uviedol to dnes primátor mesta Martin Hattas.

"Situácia je kritická, apelujem na ľudí nielen v našom regióne ale na celom Slovensku, aby si oslavy Silvestra a Nového roka nechali na neskôr. Zostaňte doma, izolovaní v bezpečí," vyzval počas vyjadrenia pre média ľudí.

Ako zároveň dodal, "môže sa vám stať to, že ak budete mať ťažký priebeh Covidu, tak vás začiatkom roka nebude mať kto ošetriť. Zostanete doma, na chodbe či v sanitke bez toho, aby vám bola garantovaná dostatočná zdravotná služba."

Na to, že situácia v nemocniciach po celom Slovensku začína byť kritická a začiatkom januára vybuchne, upozornilo aj konzílium odborníkov, ktorí vyzvali vládu na okamžité sprísnenie opatrení.

Aktuálne je najhoršia situácia v Nitre, iba za včera v tomto okrese pribudlo 369 nových prípadov a do nemocnice každodenne pribúdajú desiatky nových pacientov. Ako priblížil jej riaditeľ Milan Dubaj, nemocnica zatiaľ reprofilizovala 220 z celkového počtu 565 lôžok.

Aj napriek tomu, že pretransformovali takmer polovicu nemocnice, postupne začínajú narážať na nedostatok lôžok. Aktuálne je totiž s Covidom hospitalizovaných 193 pacientov.

"Len za jednu službu bolo cez urgentný covid príjem ošetrených viac ako 50 pacientov a 30 bolo prijatých. Každý deň pribudne 30 hospitalizovaných pacientov a trvá to už týždeň s tým, že neodsunieme rovnaký počet pacientov. Priechodnosť nemocnice sa zastaví," priblížil situáciu Dubaj.

Inzercia

To v praxi znamená, že nemocnica začne kolabovať a nedokáže sa postarať o všetkých, čo by zdravotnú starostlivosť potrebovali.

Ako ďalej dodal, neustále komunikujú so štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva Petrom Stachurom, ktorý im pomáha s koordináciou presunov pacientov do okolitých nemocníc.

Nemocnica bojuje aj s nedostatkom zdravotníckych pracovníkov. "Sú zotreté všetky špecializácie, každý lekár aj sestra robia tam, kde je to potrebné, a sú už ha hranou svojich fyzických aj psychických možností," uviedol Dubaj.

Nemocnici prišlo pomôcť aj 15 vojakov, najviac by však potrebovali špecialistov. Preto sa rozhodli pristúpiť k nariadeniu pracovnej povinnosti. Týmto spôsobom by chceli získať internistov, ktorí bežne pracujú v ambulanciách.

Najdôležitejšie je však znížiť nával nových pacientov a to sa dá dosiahnuť iba znížením mobility a teda sprísnením opatrení. To už podporili viacerí členovia vlády a samotný minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že príde s konkrétnym návrhom.

Napriek vážnej situácii to však zatiaľ podľa Krajčího vyjadrení vyzerá tak, že sprísňovanie sa nebude konať skôr ako 4. januára.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

V koncomesačnom súhrne diania v kresťanskom svete, ktorý tradične pripravil Imrich Gazda, sa dozviete:

  • ktorí kardináli v Rímskej kúrii čakajú na svoj koniec,
  • ako pokračuje neslávny koniec slávneho mnícha Enza Bianchiho,
  • kto sa stal novou hlavou Srbskej pravoslávnej cirkvi.