Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. november 2015

Etický kódex sa napokon do zákona nedostane, prijať ho majú uznesením

Etický kódex poslanca parlamentu, ktorý mal byť súčasťou vylepšeného zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR, z neho napokon vypadne. Ústavnoprávny výbor NR SR schválil pozmeňujúci návrh Anny Vittekovej (Smer-SD) s tým, že kódex súčasťou právnej normy nebude a parlament ho v budúcnosti prijme formou uznesenia.

Kedy to bude, závisí od dohody v pléne. Odporúčanie výboru kódex vypustiť ešte musí potvrdiť plénum na novembrovej schôdzi.

"Navrhovaný Etický kódex spôsobil polemiku, a to, že mal byť pôvodne prílohou zákona, by znemožnilo ďalšiu diskusiu o jeho presnom obsahu," vysvetlil pre TASR predseda výboru Róbert Madej (Smer-SD). Novelizovaný rokovací poriadok však s prijatím Etického kódexu bude počítať, rovnako aj so sankciou za jeho porušenie.

Kedy bude samotný kódex prijatý, zatiaľ nie je jasné, v tomto volebnom období sa to už ale zrejme nestihne. "Najskôr musí novela zákona o rokovacom poriadku nadobudnúť účinnosť (1. január 2016), a potom sa uvidí, či sa NR SR vie dohodnúť na obsahu kódexu ešte do marcových volieb, alebo sa to nechá na nových poslancov," dodal Madej.

Pôvodný návrh Etického kódexu, ktorý ako súčasť novely rokovacieho poriadku NR SR predložili do parlamentu Peter Pellegrini, Miroslav Číž a Jana Laššáková (všetci Smer-SD), prikazoval poslancom správať sa slušne, rešpektovať dobré mravy, neprijímať dary z titulu funkcie či zdržať sa prejavov, ktoré narúšajú osobnú dôstojnosť iných poslancov.

V súvislosti s darmi sa v návrhu kódexu písalo, že poslanec nesmie pri výkone svojich práv a povinností vyžadovať ani prijímať dary a žiadne iné zvýhodnenia, ktoré by mohli narušiť jeho nestranný prístup a ovplyvniť nezávislosť jeho rozhodovania. To sa nemalo týkať darov nízkej hodnoty či spoločensky obvyklých darov, ktoré sú prejavom zdvorilosti. Ak by člen parlamentu prijal dar, ktorého hodnota zjavne presahuje 100 eur, mal byť povinný ho registrovať v osobitnom registri výboru pre nezlučiteľnosť funkcií a používať ho ako verejný zdroj na verejné účely.

Etický kódex hovoril aj o lobingu. Dával totiž poslancom povinnosť "oznámiť výboru pre nezlučiteľnosť funkcií každé stretnutie so zástupcami profesionálnej záujmovej skupiny alebo s inými osobami, predmetom ktorého bolo alebo by mohlo byť nenáležité ovplyvňovanie rozhodnutí poslanca".

Kódex zároveň poslancom prikazoval každoročne v stanovenom termíne deklarovať svoje majetkové a finančné pomery. To sa musí robiť už v súčasnosti, majetkové priznania sú však všeobecné. Práve ich sprísnenie má priniesť iná novela zákona.

Etický kódex mal pamätať aj na prípadné roztržky v rokovacej sále. "Poslanec sa zásadne vyvaruje fyzickým atakom a formám komunikácie, ktoré sankcionuje Trestný zákon a iné právne predpisy," písalo sa v návrhu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.