Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. november 2015

Írky posielajú premiérovi tweety o svojom menštruačnom cykle

V rámci kampane zameranej na reformu zákona o interrupciách začali ženy v Írsku tweetovať údaje o svojom menštruačnom cykle priamo na konto írskeho premiéra Endu Kennyho.

Téma interrupcií naďalej rozdeľuje relatívne konzervatívnu írsku spoločnosť, ktorá už pritom súhlasila s manželstvami ľudí rovnakého pohlavia. Interrupcie boli v Írsku úplne zakázané až do roku 2013, keď bol prijatý návrh zákona, že tehotenstvo môže byť ukončené v prípade ohrozenia života ženy.

"Odkedy sme zistili, ako írskemu štátu ležia na srdci naše reprodukčné orgány, myslíme, že by bolo správne, keby ženy Írska umožnili svojmu vodcovi @EndaKennyTD, aby poznal všetky detaily ich menštruačných cyklov," vysvetlila herečka Grainne Maguirová vo svojom tweete, ktorým celú kampaň spustila.

Praktizujúci katolík Kenny avizoval, že prípadné zmeny v "potratovom zákone" nechá až na novú vládu, ktorá vzíde z budúcoročných parlamentných volieb. Liberáli v dnešnej koalícii už medzičasom uviedli, že sa chcú zasadiť za zmenu tohto zákona tak, aby umožňoval interrupciu v prípade, že k otehotneniu došlo pri znásilnení alebo inceste, ako aj v prípade fatálneho poškodenia plodu.

Až do roku 2013 platil v Írsku zákon z roku 1867, na základe ktorého za interrupciu hrozilo až doživotné väzenie. Írky preto kvôli ukončeniu tehotenstva zvykli cestovať do zahraničia, najčastejšie do Británie.

Interrupcie v Írsku sa dostali opäť do popredia záujmu verejnosti po tom, ako tam v októbri 2012 zomrela 31-ročná Indka Savita Halappanavarová. Tej lekári odmietli vykonať interrupciu s odôvodnením, že plod má už vyvinuté a funkčné srdce. Plod však Savite zapríčinil otravu krvi, ktorej podľahla.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.