Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. november 2015

Harabin podáva proti šéfke Najvyššieho súdu disciplinárny návrh

Sudca Najvyššieho súdu (NS) SR Štefan Harabin podáva podnet na disciplinárne konanie voči predsedníčke NS SR Daniele Švecovej.

Harabin je totiž presvedčený, že Švecová zneužila svoju funkciu, lebo nezákonným spôsobom zasiahla do ústavnej zásady na zákonného sudcu.

"Konala evidentne v rozpore s povinnosťami vyplývajúcimi zo zákona o súdoch, a to iba preto, že sa nechala ovplyvniť politickými záujmami a oznamovacími prostriedkami," uviedol Harabin. Dôkazom jeho tvrdenia má byť zápisnica z rokovania trestnoprávneho kolégia NS SR z 27. júla 2015 a zápisnica z mimoriadneho zasadnutia Sudcovskej rady NS SR z 18. augusta 2015.

"Preto podávam podnet na podanie disciplinárneho návrhu proti predsedníčke NS SR Daniele Švecovej z dôvodu, že svojimi podaniami z 29. septembra 2015... na sudcov Štefana Harabina, Gabrielu Šimonovú a Viliama Dohňanského podala svojvoľné disciplinárne návrhy za právny názor vyjadrený v rozsudku NS SR z 23. februára 2015, sp. zn. 1 Tdo 8/2015, hoci ešte 20. augusta 2015 tento istý rozsudok tvoril zákonný základ pre jej návrh na vydanie zjednocujúceho stanoviska trestného kolégia 29. septembra 2015 pod sp. zn. Tp 62/2015," uviedol vo vyhlásení Harabin.

Švecová podala v stredu 4. novembra návrh na začatie disciplinárneho konania proti Štefanovi Harabinovi. Šéfka NS SR navrhuje, aby bol bývalému predsedovi Najvyššieho súdu a expredsedovi trestného kolégia znížený funkčný plat o 50 percent a aby bol preložený na súd nižšieho stupňa. Harabin podľa Švecovej bez ospravedlniteľných dôvodov nezvolal rokovanie kolégia podľa zákona, a to ani na základe vlastného rozhodnutia, ani na základe podnetu predsedu senátu Juraja Klimenta zo dňa 17. júla tohto roku a ani na základe jej žiadosti zaslanej listom z 23. júla. 
   

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.