Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. november 2015

Charlie Hebdo žartuje o havárii ruského lietadla v Egypte

Francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo má v najnovšom čísle dve karikatúry, ktorých námetom je havária ruského lietadla v Egypte.

Zverejnenie karikatúr vyvolalo v Rusku negatívny ohlas, informovala dnes agentúra RIA Novosti.

Na prvej z karikatúr je bojovník extrémistickej organizácie Islamský štát, ako si rukami chráni hlavu pred úlomkami lietadla padajúcimi z neba. Ku karikatúre je popis: "IS: Ruské letectvo zintenzívňuje bombardovanie". 

Na druhej karikatúre je lebka so slnečnými okuliarmi na pozadí rozpadnutého lietadla, doplnená textom: "Riziká ruskej nízkonákladovky. Mal som radšej letieť s Air Cocaine", čo je odvolávka na škandál súvisiaci s francúzskym lietadlom letiacim z Dominikánskej republiky, na ktorého palube sa našlo vyše 600 kilogramov kokaínu.

Ilustrácie kritizovala aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová. Tá uviedla, že takáto kresba by bola na mieste, keby si redakcia rovnako utiahla aj zo svojich kolegov, čo sa v januári tohto roku stali obeťami útoku dvojice islamistov na redakciu týždenníka v Paríži. Tento útok bol odvetou za zverejnenie karikatúr znevažujúcich proroka Mohameda. Týždenník však rovnako nevyberavo útočil aj na iné náboženstvá, politikov či známych ľudí.

Charlie Hebdo už zverejnil karikatúry týkajúce sa leteckých nešťastí aj v minulosti, napríklad v súvislosti so zmiznutím malajzijského lietadla v Indickom oceáne. Kritiku vyvolala aj nedávna karikatúra trojročného sýrskeho utečenca, ktorý sa utopil pri pobreží Turecka. Mnohí ľudia vtedy vyhlásili, že tento obrázok je nemorálny.

K najzávažnejšej leteckej havárii v dejinách ruského i sovietskeho letectva došlo 31. októbra, keď sa lietadlo Airbus A321 s 224 osobami na palube zrútilo necelú polhodinu po štarte. Haváriu nikto neprežil. Drvivá väčšina cestujúcich boli ruskí turisti vracajúci sa z dovolenky v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch. Cieľovou destináciou bol ruský Petrohrad.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.