Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. november 2015, 17:01

Kiska a Bajánková sa nedohodli na termíne vymenovania nových sudcov

Prezident Andrej Kiska a predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková sa dnes nedohodli na konkrétnom termíne vymenovania nových sudcov, na ktorých čakajú súdy už takmer rok.

Kiska prijal Bajánkovú v Prezidentskom paláci na jej žiadosť. Hovorili spolu o návrhu na vymenovanie 17 nových sudcov, ktorý má hlava štátu na stole. Prezident opätovne túto záležitosť spojil so schválením etického kódexu sudcov v Súdnej rade.

„Zopakoval som moju požiadavku a apeloval som, aby Súdna rada čím skôr prijala účinný a európskym štandardom zodpovedajúci etický kódex pre sudcov Slovenskej republiky,“ priblížil obsah rozhovoru Kiska.

„Povedal som, že dokonca by bolo ideálne, keby sme nových sudcov mohli menovať tak, aby už fungovali podľa tohto nového etického kódexu,“ doplnil.

Bajánková prezidenta upozornila na potrebu zaplniť na súdoch uvoľnené miesta. „Vymenovanie týchto osôb za sudcov je nevyhnutné pre ďalšie fungovanie justície, takže som vyslovila prosbu, aby sa tak stalo, pokiaľ možno čo najskôr,“ uviedla vo vyhlásení pre médiá.

Šéfka Súdnej rady prisľúbila, že rada urobí všetko pre to, aby bol etický kódex prijatý čo najskôr. „Informovala som prezidenta o tom, že je to dosť značná a obtiažna záležitosť, vyžaduje si konsenzus, nielen minimálne desiatich členov Súdnej rady, ale čo je dôležitejšie, je ho treba prijať po prerokovaní s celou sudcovskou obcou,“ doplnila.

Kiska v októbri naznačil, že sa s vymenovaním nových sudcov nebude ponáhľať. Oznámil, že chce spojiť akt ich vymenovania aj s požiadavkou na dodržiavanie etických pravidiel. Apeloval na Súdnu radu, aby takéto pravidlá prijala urýchlene, ešte pred vymenovaním novej generácie sudcov.

Inzercia

O etickom kódexe sudcov sa na pôde rady diskutuje už roky. O ucelenom návrhu by mala rokovať v decembri. Potreba sudcovských posíl pre justíciu medzitým narastá. Ministerstvo spravodlivosti informovalo, že súdom chýba aktuálne 70 sudcov.

Kým vlani sudcov vymenoval Kiska a jeho predchodca Ivan Gašparovič celkovo štyrikrát, tento rok do justície nepribudli zatiaľ žiadni. Posledné menovanie sa uskutočnilo 16. decembra 2014. Proces sa spomalil, aj v dôsledku takzvaných sudcovských previerok, ktorými musia kandidáti najnovšie prejsť.

Zo 70 voľných miest už minister spravodlivosti Tomáš Borec určil súdom 65. Na všetky pozície sa uskutočnili výberové konania. Výnimkou je iba Okresný súd v Partizánskom, kde sa konkurz ešte len uskutoční, informovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.

Víťazi výberových konaní prechádzajú v súčasnosti procesom preverovania ich sudcovskej spôsobilosti. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) informoval, že mu k dnešnému dňu bolo predsedníčkou Súdnej rady doručených celkom 55 písomných žiadostí o zabezpečenie podkladov pre rozhodovanie.

V 33 prípadoch už NBÚ preverovanie ukončil a doručil Súdnej rade vyhodnotenie zhromaždených informácií. Z tohto počtu 17 kandidátov už rada schválila a predložila prezidentovi. O ostaných ešte len bude rozhodovať.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Kým Kollára vysáva sčasti Pellegrini, februároví voliči OĽaNO sa masívne popresúvali k SaS. Ak chce teda premiér vládnuť a najmä dovládnuť celé volebné obdobie, musí opustiť svoj doterajší mód, keď si svoj koaličný štvorlístok rozdelil na strategického partnera a zvyšných fackovacích panákov. Viac v komentári Martina Hanusa.

pred 7 hodinami

Na bratislavskom Hlavnom námestí v nedeľu večer rozsvietil primátor hlavného mesta Matúš Vallo vianočný stromček. Tento rok je ním 17-ročná a 12 metrov vysoká jedľa biela, ktorú mestu darovala rodina z bratislavskej Karlovej Vsi.

pred 8 hodinami

V nedeľňajšom šlágri futbalovej Premier League sa v londýnskom derby medzi Chelsea a Tottenhamom zrodila bezgólová remíza. Tottenham sa zásluhou bodového zisku opäť posunul na čelo tabuľky.

pred 12 hodinami

„Na Slovensku sa deje to, že príde nejaký politik a začne sa búchať do pŕs, ako on pomáha ženám a že im dovolí ísť skôr do dôchodku. No my, ktorí sa dlhodobo venujeme dôchodkovej politike a vieme to prepočítať, sa smejeme cez slzy, pretože ženy sú diskriminované v našom dôchodkovom systéme tak strašne, že to už ani nemôže byť horšie,“ hovorí odborník na dôchodky Ján Šebo.