Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. november 2015

Prieskum: Voľby by vyhral Smer a mohol by vládnuť sám

Ak by sa parlamentné voľby konali na prelome októbra a novembra, zvíťazil by Smer-SD so ziskom 41 percent.

V Národnej rade by obsadil Smer 77 mandátov a mal by teda väčšinu, ktorá by stačila na to, aby vládol opäť sám. Do parlamentu by sa dostali aj Most-Híd, #Sieť, SNS, KDH a SaS. Koalícia OĽaNO-NOVA by brány zákonodarného zboru neprekročila.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v dňoch 29.10. - 4. 11. urobila agentúra AKO na vzorke tisíc respondentov. Podľa výsledkov by vo voľbách skončil ako druhý Most-Híd, ktorý by volilo 9,9 percenta opýtaných. Prinieslo by mu to 19 mandátov. Tretia #Sieť by získala 9,7 percenta hlasov a teda 18 kresiel. Nasleduje SNS s 8,2 percentami a 15 mandátmi.

Dvanásť kresiel by v snemovni obsadilo KDH, ktoré by volilo 6,3 percenta opýtaných. Poslednou stranou, ktorá by sa do parlamentu dostala, je SaS. Hlas by jej podľa prieskumu odovzdalo päť percent respondentov. Dostala by tak deväť kresiel. Koalícia OĽaNO-NOVA by presvedčila len 5,6 percenta opýtaných. Na vstup do parlamentu potrebuje koalícia aspoň sedem percent.

Mimo parlamentu by skončili SDKÚ-DS (3,9 percenta), SMK (3,4 percenta), ĽSNS, SKOK, Šanca, TIP (všetky po 1,2 percenta), Strana zelených (0,3 percenta) a KSS (0,2 percenta). Iné odpovede uviedlo 1,7 percenta opýtaných.

Prieskum robila agentúra formou telefonického dopytovania. Pýtala sa v tomto znení: "V marci budúceho roka sa budú konať voľby do NR SR (parlamentu). Ak by sa konali už teraz, ktorú stranu by ste volili? Budem vám strany predčítavať v náhodnom poradí." Zoznam strán bol respondentom predčítavaný v rotovanom poradí. Okrem 12 menovaných mohli uviesť odpoveď "Inú stranu".

Z prieskumu tiež vyplynulo, že voliť by išlo 58,5 percenta opýtaných, ktorí aj vedia, koho by volili. Ďalších 14,9 percenta respondentov by nešlo voliť, 23,6 percenta nevie, koho by volilo a tri percentá nechceli odpovedať.

Inzercia

Odporúčame