Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. november 2015, 14:38

EÚ predpovedá do konca roka 2016 ďalšie tri milióny migrantov

 Európska únia odhaduje, že do konca budúceho roka by na jej územie mohli prísť ďalšie tri milióny migrantov. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na dnes zverejnenú jesennú ekonomickú prognózu Európskej komisie (EK).  EK vychádza z údajov pohraničnej agentúry Frontex na tento rok, podľa ktorých prišlo od januára do konca septembra do EÚ viac ako 710.000 migrantov, pričom za vlaňajšok ich bolo len 282.000.  Podľa EK utečenecká kríza spôsobila členským štátom ďalšie výdavky, tie by však mohli mať počas niekoľkých rokov malý, no pozitívny vplyv na ich ekonomiky.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR)  očakáva, že prílev migrantov z Turecka do Európe bude pokračovať aj počas zimy v počte 5000 osôb za deň. Zároveň varoval pred nepriaznivým počasím na tzv. balkánskej trase.   "Drsné klimatické podmienky v regióne pravdepodobne ešte zhoršia utrpenie tisícov utečencov a migrantov pristávajúcich v Grécku a pokračujúcich cez Balkán a môžu viesť k ďalším stratám na životoch, ak sa okamžite neprijmú zodpovedajúce opatrenia," uviedol UNHCR podľa agentúry Reuters v prognóze na zimu, ktorú dnes zverejnil v Ženeve.
Úrad vyzval na poskytnutie ďalšej finančnej pomoci vo výške 96,15 milióna dolárov (88 miliónov eur) pre Chorvátsko, Grécko, Srbsko, Slovinsko a Macedónsko. UNHCR tak celkovo žiada na financovanie opatrení súvisiacich s utečencami viac ako 172 miliónov dolárov (vyše 153 miliónov eur).
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Kým Kollára vysáva sčasti Pellegrini, februároví voliči OĽaNO sa masívne popresúvali k SaS. Ak chce teda premiér vládnuť a najmä dovládnuť celé volebné obdobie, musí opustiť svoj doterajší mód, keď si svoj koaličný štvorlístok rozdelil na strategického partnera a zvyšných fackovacích panákov. Viac v komentári Martina Hanusa.

pred 7 hodinami

Na bratislavskom Hlavnom námestí v nedeľu večer rozsvietil primátor hlavného mesta Matúš Vallo vianočný stromček. Tento rok je ním 17-ročná a 12 metrov vysoká jedľa biela, ktorú mestu darovala rodina z bratislavskej Karlovej Vsi.

pred 8 hodinami

V nedeľňajšom šlágri futbalovej Premier League sa v londýnskom derby medzi Chelsea a Tottenhamom zrodila bezgólová remíza. Tottenham sa zásluhou bodového zisku opäť posunul na čelo tabuľky.

pred 12 hodinami

„Na Slovensku sa deje to, že príde nejaký politik a začne sa búchať do pŕs, ako on pomáha ženám a že im dovolí ísť skôr do dôchodku. No my, ktorí sa dlhodobo venujeme dôchodkovej politike a vieme to prepočítať, sa smejeme cez slzy, pretože ženy sú diskriminované v našom dôchodkovom systéme tak strašne, že to už ani nemôže byť horšie,“ hovorí odborník na dôchodky Ján Šebo.