Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. november 2015

Prezidenti rokovali v Bukurešti o príprave samitu NATO

Prezident SR Andrej Kiska sa v stredu v Bukurešti zúčastnil na rokovaní prezidentov, alebo ich zástupcov, Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska.

Najvyšší predstavitelia diskutovali o príprave samitu NATO v júli 2016 vo Varšave, o dlhodobej adaptácii vo svetle zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie vo svete, o budúcnosti vzťahov NATO – Rusko, ako aj o pokračovaní rozširovania Aliancie. 

Prezident SR Andrej Kiska na stretnutí zdôraznil nevyhnutnosť hľadať mierové riešenia, ktoré prispejú k bezpečnosti obyvateľov v Európe. Osobitne v čase zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie v dôsledku krízy na Ukrajine či situácie v Sýrii. Hlavným nástrojom podľa slovenského prezidenta musí aj naďalej zostať dodržiavanie medzinárodného práva a medzinárodných záväzkov. 

Účastníci stretnutia sa zhodli, že v  prípade ohrozenia má však každý štát právo prijať potrebné opatrenia, individuálne, či kolektívne. Tieto opatrenia by mali byť založené na starostlivých analýzach a odporúčaniach vojenských expertov. Slovensko si plní záväzky, ku ktorým sa prihlásilo na samite NATO v roku 2014 vo Walese. Podporí tiež opatrenia, ktoré prispejú k zvýšeniu bezpečnosti obyvateľov Slovenska a jeho spojencov. 

Inzercia

Odporúčame