Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. november 2015

Slovensko má pripravený návrh programu pre predsedníctvo EÚ

Predsednícke Trio už má konkrétny návrh textu spoločného programu. Ten budú vykonávať od januára 2016 do konca júna 2017 Holandsko, Slovensko a Malta. Slovensko bude predsedať EÚ v druhej polovici budúceho roka.

"Máme dohodu, že do 15. novembra by sme ho chceli mať vyčistený tak, aby sme mohli začať komunikovať aj s ostatnými členskými krajinami, aby sme o mesiac nato mohli nechať tento dokument schváliť na Rade," priblížil pre TASR počas konferencie Tatra Summit v Bratislave štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a splnomocnenec vlády pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok.

Ako dodal, základným cieľom je zhoda na veciach, ktoré Trio spoločne potiahne počas 18-mesačného obdobia. Do programu by sa mali dostať tri kľúčové témy dôležité pre hospodársky rast - vytvorenie Únie kapitálových trhov, jednotný digitálny trh a Energetická únia.

Únia kapitálových trhov má umožniť malým a stredným podnikom lepší prístup ku kapitálu. "Aby sa nemuseli nevyhnutne spoliehať len na bankový sektor, lebo kapitálu v Európe je dosť, ale máme fragmentované trhy, ktoré potrebujeme nastaviť tak, aby slúžili ekonomike," priblížil Korčok.

Jednotný digitálny trh zase pomôže prekonať vnútorné bariéry v únii, ktorými sú Európania denne konfrontovaní, či už pri využívaní digitálnych služieb, alebo tovarov. "Akým spôsobom má napríklad spotrebiteľ zaručené, že keď si objedná bežný tovar, tak ho bude môcť vrátiť. Ak bude mať istotu a odvahu využívať tento spôsob nakupovania, vznikne väčší dopyt po tovaroch, bude sa ich viac vyrábať, čo bude mať úžitok pre hospodársky rast," vysvetlil.

Z Tria budú Slovensko a Malta stáť v čele únie prvýkrát. Holandsko už dvanásty. "V jednom sme si rovní - predsedníctvo absolvujeme po prvý raz podľa Lisabonskej zmluvy, takže sa posunulo do inej polohy. Ani Holanďania nepoznajú situáciu, keď je dôležitým hráčom Európsky parlament, čo pred Lisabonom nebolo. Máme stáleho prezidenta Európskej rady. To je niečo, čo predtým vykonávalo predsedníctvo," opísal situáciu splnomocnenec, ktorý verí, že všetky tri krajiny zvládnu predsedníctvo aj v nových podmienkach.

Inzercia

Odporúčame