Alexander Supertramp

Skutočný príbeh mladého trampa Christophera McCandlessa, putujúceho začiatkom 90-tych rokov po USA až na Aljašku, sa stal slávnym v Amerike aj v niektorých ostatných častiach sveta. Známy herec a režisér Sean Penn o ňom nakrútil pozoruhodný film.

Príbeh sa dostal do širšieho povedomia vďaka článku z januára 1993 od reportéra a horolezca Jona Krakauera, pojednávajúcom o Chrisovom osude. Ten sa neskôr pokúsil z rôznych dostupných údajov zrekonštruovať Chrisov príbeh ešte širšie, z čoho vznikla kniha Útek do divočiny, a tá sa stala aj predlohou k Pennovmu filmu (nedávno vyšla aj v českom preklade).

Chris práve dokončil svoje štúdium na Emory Univesity v Georgii v Atlante. Pre nezhody s rodičmi a odpor k falošnej spoločnosti však nepokračuje v štúdiách na Harvarde alebo v zamestnaní, ale hľadajúc vnútornú slobodu vydáva sa na dobrodružnú cestu po USA, pričom stopy po sebe ukrýva, aby ho nemohol nikto vypátrať. Stretáva sa s rôznymi ľuďmi, niektorí sú podobne ako on pútnici (postarší hipíci, dánski turisti, trampské karavány), niektorí miestni, nadväzuje kontakty a priateľstvá, privyrába si, cestuje do Mexika, je prichytený a zmlátený policajtom ako čierny pasažier nákladného vlaku. Ako konečný cieľ si vytýči bájnu divokú Aljašku.

Film stojí na silnom námete, je však aj veľmi dobre spracovaný. Dej je rozdelený do viacerých častí priliehavo označených ako Narodenie, Mladosť, Dospelosť a Nadobudnutie múdrosti. Dejová línia jeho cesty je časovo popretkávaná s poslednými udalosťami v kúzelnom autobuse, pri rozprávaní príbehu sa veľmi dobre dopĺňajú spomienky jeho sestry Carine, Chrisove monológy, texty v denníku či pohľadnice, ktoré poslal. Stretnutia, pri ktorých sa Chris (sám nazvaný ako Alexander Supertramp) zoznamuje s ďalšími postavami, na ktoré pri putovaní natrafí, prinášajú zaujímavú konfrontáciu rôznych pohľadov na život, nakoniec aj obohatenie pre obidve strany. Chrisova energia, túžba po slobode a pravdivosti dá mnohým zabrať, jemu sa naopak taktiež ujde niekoľko dobre mienených výčitiek. Pomôže zblížiť sa dvom postarším hipíkom, inšpiruje svojich priateľov konfrontovaných s jeho zvoleným osudom zamyslieť sa nad ich vlastným. Nachádza priateľov, peknú Tracy.

Na mnohých miestach filmu nájdete veľmi peknú symboliku. Všetky postavy, ktoré Chris stretáva, sú v istom zmysle predstaviteľmi americkej spoločnosti; čiapka, ktorú mu na rozlúčku daruje hipíčka Jan (žena, ktorá dva roky skôr stratila kontakt so svojím synom), mu bude majákom na ceste domov; alebo rozvodnená rieka deliaca Chrisa od cesty späť...

Film získal dve nominácie na Oscara – pre strih a pre herca vo vedľajšej úlohe Hala Holbrooka, ktorý výborne zahral múdreho starčeka Rona Franza v závere filmu. Takisto aj ostatné postavy sú zahrané s chuťou a vierohodne. Vynikajúca je aj skôr komornejšia hudba so skvelými textami od Eddieho Veddera, člena kapely Pearl Jam. Skladba Guaranteed získala Zlatý Glóbus, keď predbehla známu Falling slowly z filmu Once od Irglovej a Hansarda (neskôr pri Oscaroch si pozície vymenili).

Útek do divočiny je ďalší z rady niekoľkých posledných hollywoodskych filmov, ktoré naozaj stoja za to. Sledujete túžbu „obyčajného“ mladého človeka, ktorému osud nadelil materialistických a karieristických rodičov, po vnútornej slobode a pravde. Hrdina, „človek z ulice“, ktorý vám možno pripomenie niektorého vášho známeho, je vo väčšine filmu zarastený a strapatý, ale pritom s dušou dobrodruha, vtipný a sčítaný, často trefne citujúc Jacka Londona, Tolstého alebo Thoreaua. Film sa nehrá na lacného moralizátora ani sa nepasuje za „studnicu múdrostí“, tie skutočne životné tam však nechýbajú. Rozpráva citlivo a s vkusom o príbehoch „bežných“ ľudí s väčšími aj menšími problémami a ideálmi konfrontovanými s realitou. Pripočítajte k tomu krásne prírodné scenérie a úžasnú Vedderovu hudbu, a vyjde vám naozaj výnimočný film. Trúfnem si povedať aj jeden z tých, ktoré vo vás zostanú veľmi dlho, a ku ktorému sa neskôr aj veľmi radi vrátite. (A ktorý vás - ako v mojom prípade - možno primäje k tomu, aby ste o Chrisovi pohľadali viac informácií.)

Lukáš Obšitník
• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Zopár zaujímavostí z csfd.cz a imdb.com: Emile Hirsch, ktorý hral Chrisa, kvôli úlohe schudol počas nakrúcania 18 kg, všetky akrobatické scény natáčal sám bez použitia dabléra. Brian H. Dieker, ktorý hraje hipíka Raineyho, bol pri filme pôvodne konzultantom pre raftingové scény, na príhovor Hirscha ho Penn obsadil ako Raineyho. Za zmienku ešte stojí, že vodiča, ktorý Chrisa privezie autom k cestičke Stampede na Aljaške (scéna hneď z úvodu filmu), hraje Jim Gallien, človek, ktorý v apríli 1992 Chrisa skutočne na toto miesto priviezol.

Súvisiace linky:
Chris McCandless
Kniha Jona Krakauera Útek do divočiny (v češtine)
Pôvodný článok Jona Krakauera
Dokumentárny film Call of the wild natáčaný súbežne s Útekom do divočiny

ÚTEK DO DIVOČINY - USA, 2007, 148 min. - Réžia: Sean Penn - Scenár: Sean Penn, Jon Krakauer - Kamera: Eric Gautier - Hudba: Michael Brook, Kaki King, Eddie Vedder - Hrajú: Emile Hirsch, Hal Holbrook, Marcia Gay Harden, William Hurt, Vince Vaughn, Jena Malone, Catherine Keener, Brian H. Dierker, Kristen Stewart - WEB

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo