Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. november 2015

Americkí tajní: ruské lietadlo zničila bomba ISIS (aktualizované)

Americké spravodajské služby zhromaždili predbežné dôkazy o tom, že za haváriou ruského lietadla na Sinajskom polostrove bola bomba Islamského štátu.

Americkí tajní: ruské lietadlo zničila bomba ISIS (aktualizované)

Nálož vraj prepašovali na palubu lietadla, informovala agentúra AP, ktorá sa odvolala na nemenovaného predstaviteľa "oboznámeného s danou záležitosťou". 

Podľa tohto zdroja viedla Američanov k predbežnému úsudku aj zachytená komunikácia. Ústredná spravodajská služba (CIA) ani ostatné spravodajské agentúry však zatiaľ nedospeli k formálnemu záveru.

Verziu s výbušninou podporujú aj vyjadrenia, že na telách obetí sa našli známky po výbuchu. No kým niektorí experti tvrdia, že pozostatky vykazujú prvky výbuchu, iné zdroje to popierajú. Ruskí a egyptskí experti pre agentúru TASS povedali, že pri prvotnom skúmaní tiel nenašli žiadne stopy po výbuchu. Iný egyptský lekár, naopak, pre agentúru Sputnik tvrdil opak.

Russia Today pripomína, že zatiaľ  nie sú k dispozícii oficiálne vyhlásenia k výsledku skúmania tiel obetí. 

Časť motora z havarovaného ruského airbusu 1. novembra 2015 v egyptskej Hassane. (Foto  TASR/AP)

Námestník riaditeľa letiska v Šarm aš-Šajchu, odkiaľ havarované ruské lietadlo minulú sobotu štartovalo, v tejto súvislosti skritizoval postup britskej vlády, ktorá pozastavila lety medzi Britániou a Sinajským polostrovom pre obavy, že mohlo ísť o bombový útok. Podľa Háního Ramsaja je na takéto kroky "priskoro" a mohli by poškodiť egyptský turistický sektor, ktorý je pre túto krajinu životne dôležitý.

Práve úroveň bezpečnosti letiska začali spochybňovať bristké a írske úrady. Americké tajné služby sa nazdávajú, že ak bola príčinou havárie bomba na palube lietadla, dostala sa tam vďaka laxným kontrolám alebo mali teroristi na letisku komplica, píše CNN. 

Inzercia

Islamský štát, ktorý má pod kontrolou časti Iraku a Sýrie a ktorého odnož bojuje na Sinajskom polostrove proti egyptskej armáde, dnes v audionahrávke zopakovala svoje sobotňajšie vyhlásenie, že ruské lietadlo zostrelila. Uviedla, že časom svetu povie, ako útok uskutočnila.

Odborníci hovoria, že militanti na Sinaji nemajú sofistikované zbrane na zostrelenie lietadla v letovej výške. Egypt už v sobotu odmietol vyhlásenie ISIS ako snahu o propagandu, ktorá má za cieľ poškodiť imidž Egypta v zahraničí.

Airbus ruských aeroliniek letel z egyptského letoviska do Petrohradu, pri neštastí zahynulo všetkých 224 ľudí na palube.  

TASR, rp

 

 

Odporúčame