Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. november 2015

Z arktických častí Ruska prišlo do Nórska za deň rekordných 196 azylantov

Nórska polícia oznámila, že zaznamenala rekordný počet 196 žiadateľov o azyl za jediný deň, ktorí prekročili hranice do Nórska z Ruska na vzdialenom arktickom hraničnom priechode Storskog severne od Murmanska. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa vyjadrenia polície títo utečenci dorazili do Nórska v utorok a väčšina z nich prešla hranice na bicykloch, ktoré si kúpili, pretože prechod chodcov cez hraničný priechod v Storskogu nie je povolený.

Nórska tlačová agentúra NTB uviedla, že v pondelok pricestovalo z Ruska 174 utečencov a celkovo využilo uvedenú menej známu trasu cez Rusko už vyše 3000 ľudí. Zo štatistík nórskeho imigračného úradu vyplýva, že v roku 2014 túto cestu využila iba asi desiatka ľudí.

Táto trasa síce znamená veľkú okľuku, v porovnaní s plavbou cez Stredozemné more je však pre utečencov omnoho bezpečnejším spôsobom, ako sa dostať do Európy, konštatovala agentúra Reuters.

Uviedla, že Nórsko sa snaží zvrátiť nárast počtu sýrskych žiadateľov o azyl vstupujúcich na jeho územie z Ruska a začne vracať tých žiadateľov o azyl, ktorí pred vstupom do Nórska žili dlhší čas v Rusku a majú tam povolenie na pobyt.

O novej trase používanej migrantmi utekajúcimi pred občianskou vojnou v Sýrii do Európy cez polárnu oblasť písal koncom augusta britský denník Guardian. Z ďalekých severných území Ruska sa podľa jeho zistení migranti nechávajú do Nórska prevážať v ruských autách, čo je legálne.

Nórsko nie je síce členom Európskej únie, ale patrí do schengenského priestoru.

Inzercia

Odporúčame