Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Spoločnosť
21. december 2020

Eutanázia

Vláda ponúka chorým smrť, hovoria v Španielsku odporcovia nového zákona

Rakúsky Ústavný súd sa vyslovil v prospech asistovanej samovraždy. Cirkev varuje, že je to krok k eutanázii.

Vláda ponúka chorým smrť, hovoria v Španielsku odporcovia nového zákona

Odporcovia eutanázie pred parlamentom v Madride 17. decembra 2020. Foto: TASR/AP Photo: Manu Fernandez

Španielsko smeruje k tomu, že sa stane zatiaľ najväčšou krajinou Európskej únie, v ktorej bude umožnená eutanázia.

Vo štvrtok dolná komora španielskeho parlamentu schválila príslušný zákon, ktorý umožňuje ťažko chorým ukončiť život. Ešte ho musí potvrdiť Senát, ktorý môže návrh schváliť alebo vrátiť späť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.

Za návrh zákona, ktorý umožňuje vykonanie eutanázie a asistovanej samovraždy ľuďom s „vážnymi a nevyliečiteľnými“ chorobami alebo neznesiteľnými bolesťami, hlasovalo 198 poslancov 350-člennej dolnej komory zákonodarného zboru.

V posledných rokoch španielsky parlament štyri razy odmietol podobný návrh.

„Je to dôležitý deň pre všetkých občanov, pretože predstavuje posun vpred k humánnejšej a spravodlivejšej spoločnosti, ale predovšetkým je to dôležitý deň pre ľudí, ktorí sú v situácii vážneho utrpenia, a tiež pre ich rodiny a blízkych,“ povedal podľa BBC minister zdravotníctva Salvador Illa.

Proti boli poslanci pravicových strán Ľudovej strany a Vox. Líder Voxu Santiago Abascal sa vyjadril, že zákon o eutanázii je prehrou pre civilizáciu a víťazstvom kultúry smrti. Pred budovou parlamentu v Madride boli tiež protestujúci s bannermi ako napríklad „Vláda smrti“.

Žiadosť o eutanáziu musí byť podľa návrhu zákona podaná štyri razy a podložená lekárskymi správami, pričom zdravotníckym pracovníkom zostane právo na výhradu vo svedomí, uvádza El País. Po schválení komisie musí pacient potvrdiť ešte raz svoj súhlas.

Návrh zákona hovorí o priamom podaní látky pacientovi, teda eutanázii, ako aj „poskytnutí pacientovi látky, ktorú si sám podá a ktorá môže viesť k smrti,“ čo predstavuje asistovanú samovraždu.

Cirkev: Potrebujú paliatívnu starostlivosť

V tradične katolíckom Španielsku sa, pochopiteľne, nepáči krok parlamentu Cirkvi a náboženským organizáciám. „Pandémia nám prináša každý deň správy o smrti. Paradoxne, v tomto kontexte sa otvárajú dvere ďalším úmrtiam,“ vyjadril sa Jaume Castro, líder barcelonskej komunity San Egídio, ktorá sa venuje charite. Podľa denníka La Vanguardia tým vystihol aktuálnu emóciu medzi katolíkmi.

„Polovica pacientov, ktorí potrebujú paliatívnu starostlivosť, ju nedostáva. Vláda im ponúka smrť,“ zaznieva tiež jeden zo sloganov z kresťanského prostredia.

Španielska biskupská konferencia sa vyjadrila taktiež jasne, že „život je dar a eutanázia zlyhaním“. Vo svojom stanovisku sa odvolala na list Samaritanus bonus z dielne vatikánskej Kongregácie pre náuku viery, ktorý sa týka starostlivosti o zomierajúcich ľudí.

Španielski biskupi upozornili, že skúsenosť krajín, ktoré eutanáziu legalizovali, naznačuje isté podnecovanie k smrti pre najslabších, či už z dôvodu nemožnosti prístupu k paliatívnej starostlivosti, alebo zaťažovania rodiny.  

Inzercia

Ak španielsky Senát nebude požadovať žiadne zmeny a doplnenia k zákonu, nová legislatíva by mohla byť schválená v prvých mesiacoch roku 2021.

Účinnosť by nadobudla tri mesiace po zverejnení. Ak by sa tak stalo, Španielsko by po Belgicku, Luxembursku a Holandsku bolo štvrtou krajinou Európskej únie, ktorá legalizuje eutanáziu a asistovanú samovraždu.

Z globálneho pohľadu by sa tak pridalo ešte ku Kanade a Novému Zélandu, kde sa o eutanázii konalo nedávno referendum. Vo Švajčiarsku je povolená asistovaná samovražda.

Rakúske obavy

O eutanázii sa už hovorí aj v susednom Rakúsku. Ústavný súd totiž tento mesiac posúdil doterajší zákaz asistovanej samovraždy ako protiústavný.

„Rozhodnutie Ústavného súdu predstavuje strhnutie mantinelu, prvý krok, ktorý – ako vidieť v iných krajinách, v ktorých bolo prijaté to isté rozhodnutie – by mohol viesť k legalizácii eutanázie,“ uviedol pre Vatikánsky rozhlas predseda Konferencie biskupov Rakúska a salzburský arcibiskup Franz Lackner.

Pridali sa k nemu aj viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn či dlhoročný funkcionár Červeného kríža Christian Marte v mene jezuitov.

Pod označením „Sterbehilfe“ by takto asistovaná samovražda bola v Rakúsku na základe rozhodnutia Ústavného súdu beztrestne praktizovateľná od roku 2022.

Arcibiskup Lackner povedal, že Cirkev nebude aplikovať zákon, ktorý pravdepodobne bude schválený v blízkej budúcnosti a ktorý by dovoľoval asistovanú samovraždu.

Rakúskej cirkvi vyjadrila podporu aj Konferencia biskupov Slovenska. „Kto je chorý, slabý či starý, potrebuje našu blízkosť, oporu a pomoc, nie však pomoc pri páchaní samovraždy!“ uvádza sa v stanovisku KBS.

Niekoľko ľudí požiadalo rakúskych ústavných sudcov, aby doterajšie pravidlá vyhlásili za neplatné. Bol medzi nimi aj 56-ročný muž pripútaný na lôžko, ktorého sužuje skleróza multiplex a nie je schopný spáchať samovraždu bez vonkajšej pomoci.

Ďalším žiadateľom je lekár, ktorý by chcel asistovať v takýchto prípadoch bez toho, aby čelil právnym a profesionálnym následkom. Súčasný úplný zákaz „porušuje právo na sebaurčenie“, rozhodol Ústavný súd. Slobodné rozhodnutie ukončiť niečí vlastný život sa musí rešpektovať, dodali sudcovia.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame