Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Skaut Marián Suvák

Máme radi výzvy, priniesť Betlehemské svetlo v tomto roku je jednou z nich

Vzhľadom na aktuálne opatrenia je možné si odpáliť Betlehemské svetlo výlučne v kostoloch v rámci bohoslužieb.

Tradíciu odpaľovania Betlehemského svetla neprerušila ani korona. Aj keď sa mnohé veci museli pre prijaté protiepidemické opatrenia robiť inak, Betlehemské svetlo priniesli skauti na Slovensko aj po 31-krát. „Skauti majú radi výzvy a priniesť Betlehemské svetlo v tomto roku je bezpochyby jednou z nich. Tentoraz však musíme dôsledne chrániť okrem plamienka aj seba a svoje okolie,“ hovorí v Postoj TV koordinátor Betlehemského svetla Marián Suvák.

Vysvetľuje tiež, akým spôsobom sa svetlo distribuovalo do jednotlivých regiónov Slovenska a ako je možné si ho v týchto dňoch odpáliť a priniesť si spolu s ním do domácností aj posolstvo pokoja a nádeje, ktoré v tomto čase potrebujeme ešte viac ako inokedy. 

A aká je záruka, že nám doma horí skutočne svetlo z Betlehema? „Skauti nikdy neberú so sebou len jeden lampášik, majú vždy aj záložný zdroj. Za tie roky poznáme stovky príbehov, ako plamienok počas transportu oduševnene zachraňovali alebo prinášali svetlo na určité miesto na viackrát. Prvý bod skautského zákona hovorí, že na skautovu česť sa dá spoľahnúť. Aj to je garancia toho, že sa k ľuďom skutočne dostane originálne svetlo z Betlehema,“ vysvetľuje Suvák.

V Betleheme svetlo každoročne odpaľuje dieťa z Rakúska, ktoré ho prinesie do svojej krajiny a odtiaľ sa potom šíri do sveta. Vo Viedni ho preberajú aj slovenskí skauti, ktorí Betlehemské svetlo odovzdávajú kolegom z Poľska a Ukrajiny.  

Konkrétne tipy a rady, ako si udržať Betlehemské svetlo vo svojich domovoch čo najdlhšie, sa dozviete vo videu:

Ak práve nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame