Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. november 2015

Rumunský premiér Ponta odstúpil, očakávajú sa zmeny na politickej scéne

Rumunský premiér Victor Ponta podal dnes demisiu. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide o prekvapujúci krok.

Došlo k nemu len niekoľko hodín po masovej demonštrácii, na ktorej ľudia žiadali demisiu vlády v súvislosti s minulopiatkovým požiarom v nočnom klube v Bukurešti, ktorý si vyžiadal 32 obetí na životoch a desiatky zranených.

Ponta uviedol, že spolu s ním odstupuje aj jeho vláda. Súčasne vyjadril nádej, že jeho demisia uspokojí požiadavky demonštrantov, ktorých sa v utorok v uliciach Bukurešti zišlo vyše 20.000 a na proteste žiadali okrem Pontovho odchodu aj demisiu ministra vnútra Gabriela Opreu a starostu mestskej časti, kde sa nachádza nočný klub Colectiv.

Predseda vládnej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu Dragnea dnes pred novinármi povedal, že "Victor Ponta sa vzdal mandátu (predsedu vlády)". Z jeho slov vyplýva, že Pontu k tomu motivoval aj fakt, že "niekto musí niesť zodpovednosť za to, čo sa stalo". Dragnea prisľúbil rýchle vyriešenie súčasnej situácie.

Pontov odchod môže viesť k preskupeniu síl na politickej scéne, kde koalíciu momentálne tvoria tri politické strany s väčšinou v parlamente. Prezident Klaus Iohannis, ktorý bol do zvolenia za hlavu štátu vodcom opozície, už uviedol, že jeho cieľom je, aby sa k moci dostala aj jeho - teraz opozičná - Národná liberálna strana (PNL). 

Medzičasom koaličná Národná únia pre pokrok Rumunska (UNPR) potvrdila, že aj po Pontovej demisii naďalej podporuje súčasnú koaličnú vládu. "Aj naďalej podporujeme našu koalíciu a sme k dispozícii pri vytváraní novej vládnej väčšiny spolu s PSD," uvádza sa vo vyhlásení UNPR. 

Ponta doteraz odmietal všetky výzvy na demisiu, ktoré sa objavili v súvislosti s jeho obvinením z korupcie, falšovania listín, prania špinavých peňazí a z daňových únikov. Ponta všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o politicky motivovanú kauzu vykonštruovanú prokuratúrou.   

Ponta, ktorý vlani prehral v druhom kole prezidentských volieb s Iohannisom, je prvým úradujúcim premiérom Rumunska obvineným z trestných činov.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.