Matovič verzus Sulík
Premiér vyzval Sulíka, aby podal demisiu

FOTO TASR – Pavel Neubauer
„Mrzí ma, že máme za idiota ministra hospodárstva,“ vyhlásil Matovič. Sulík reagoval, že Slovensko má teraz väčšie problémy, ako riešiť citové rozpoloženie premiéra.
Premiér Igor Matovič vyzval Richarda Sulíka, aby podal demisiu. Urobil tak v Rádiu Expres, kde opäť kritizoval ministra hospodárstva za to, že nenakúpil testy. „Bol by som rád, aby ju podal ešte do Vianoc,“ vyhlásil premiér.
Podľa Matoviča sú Sulíkovi ukradnuté ľudské životy, keď nie je schopný za sedem týždňov nakúpiť testy. „Miesto toho máme lockdown,“ skonštatoval.
Minister Sulík ešte pred reláciou uviedol, že nepripraví expresne novelu zákona o verejnom obstarávaní, aby mohol rýchlejšie obstarať testy, lebo by tým porušil európske predpisy. Najskôr budú 7. januára.
„Mrzí ma, že máme za idiota ministra hospodárstva,“ povedal Matovič v závere diskusnej relácie.
Neberiem to osobne, tvrdí Sulík
„Strana SaS neprišla do vlády vyplakávať, ale tvrdo pracovať, aby presadila čo najviac zo svojho programu. Slovensko má teraz väčšie problémy, ako riešiť citové rozpoloženie Igora Matoviča,“ zareagoval Sulík.
Hovorca SaS Ondrej Šprlák dodal, že poslanci vládnej strany stoja za svojím predsedom.
Richard Sulík neskôr reagoval aj na sociálnej sieti. "Post predsedu vlády je extrémne náročný aj bez výnimočne kritickej situácie, akú máme v posledných týždňoch. Neberiem osobne výroky Igora Matoviča, pretože rozumiem extrémne zložitej situácii a unikátnej zodpovednosti, ktorej čelí," napísal minister hospodárstva.
"Strana Sloboda a Solidarita si zodpovedne plní všetky úlohy, ktoré jej kompetenčne prináležia a robí všetko pre to, aby zo svojho programu presadila čo najviac pre občanov. Je mi ľúto, že práve v tomto období strácame drahocenný čas, kedy rozhodujú činy a nie slzy," dodal.
Remišová: Dlhodobo je to neúnosné
Správanie sa a vyjadrovanie Igora Matoviča a Richarda Sulíka spôsobuje napätie v spoločnosti, neprispieva k riešeniu pandémie. Uviedla to predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová v reakcii na spor koaličných lídrov. S oboma plánuje Remišová hovoriť o tom, aby sa zamerali na to, čo koalíciu spája.
"Dlhodobo je takáto situácia neúnosná a škodí nielen vláde, ale aj strane Za ľudí, ktorá plní sľuby, ktoré dala svojim voličom v oblasti boja proti korupcii a návratu spravodlivosti, ale neustále musí riešiť vnútorný konflikt v koalícii," vyhlásila Remišová.
Dodala, že tak ako za vlády Ivety Radičovej čakal na svoju chvíľu Robert Fico, teraz na ňu čaká Peter Pellegrini. Zdôraznila, že by bolo veľkou chybou znovu odovzdať krajinu do ich rúk.
Hnutie Sme rodina nechce cez médiá komentovať spory medzi premiérom Matovičom a Sulíkom. Na výzvu Matoviča, aby Sulík odstúpil z funkcie, tak reagoval predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský.
"Sme rodina nikdy nebude komentovať takéto veci cez médiá alebo statusy na sociálnych sieťach. Zastávame názor, že akýkoľvek problém sa má riešiť medzi štyrmi stenami na koaličnej rade," uviedol pre TASR.
Príčiny gradovania sporu medzi Matovičom a Sulíkom už začína byť ťažké analyzovať. Chýba racionálny politický základ, čitateľné motívy a ciele. Konflikt sa už natoľko posunul do sféry psychológie, že to pre každého komentátora začína byť klzká pôda.
V každom prípade, keď dáme bokom emócie platí nasledovné. Sulík ako minister zjavne stráca dôveru premiéra, ale nezdá sa, že by mu to nejako zvlášť prekážalo. Aspoň z jeho reakcie vyplýva, že sa z tejto skutočnosti žiadne zásadnejšie politické dôsledky vyvodiť nechystá.
Pokiaľ teda tento Matovičov emocionálny výbuch zostane len vo forme výzvy, tak to nemusí mať žiadne dramatické politické následky. Taká obyčajná koaličná prestrelka. V čase, keď všetci čakajú, že politici venujú všetku svoju energiu na to, aby krajinu previedli krízou s čo najmenšími škodami, však úplne zbytočná a kontraproduktívna.
Ak si však premiér naozaj nedokáže predstaviť ďalšiu spoluprácu s ministrom hospodárstva, má v rukách aj silnejšie nástroje, ako je výzva. Môže navrhnúť Sulíkove odvolanie. Tento krok by už mal závažnejšie politické dôsledky.
Znamenal by odchod SaS z vlády. Pretože SaS to je Richard Sulík. V takomto prípade by Matovičova vláda mohla pokračovať ďalej, ale stratila by ústavnú väčšinu. V parlamente by mala 83 poslancov, ale jej fungovanie by sa stalo veľmi závislé od strany Za ľudí. Tá síce nemá veľký záujem na predčasných voľbách, ale je vnútorne dosť rozháraná, takže by to bol spojenec komplikovaný a neistý. Nehovoriac o tom, že časom by sa mohol začať drobiť aj početný poslanecký klub OĽaNO.
Pre Matoviča skrátka vyhrocovanie tohto sporu nemá z dlhodobého hľadiska dobrú koncovku. Len je otázne, či v týchto dňoch dokáže nad tým rozmýšľať s chladnou hlavou.
Problémom však nie je len labilný premiér. Richard Sulík si v ostatnom čase začal až priveľmi užívať polohu hovorcu ľudí, ktorí nesúhlasia so sprísňovaním protiepidemiologických obmedzení. Politicky mu to funguje. Žiaľ často aj na úkor zmyslu pre širší záujem a empatie k názorom a obavám iných.
Pokiaľ ide o vyústenie tohto predvianočnéj búrky, tak najpravdepodobnejším scenárom je, že Richard Sulík sám neodstúpi a Igor Matovič návrh na jeho odvolanie nepodá. Čiže koalícia bude pokračovať v doterajšom zložení. S labilným premiérom, aj málo empatickým ministrom.
Dnes treba vedieť
Zaočkovanie tretiny Slovenska by zabránilo 98 percentám úmrtí na COVID-19
Išlo by najmä o obyvateľov Slovenska nad 50 rokov, ktorí túto skupinu tvoria. V utorkovej online diskusii iniciatívy Veda pomáha to uviedli slovenskí vedci a odborníci.
Súhrn udalostí v utorok 19. januára:
- Na Slovensku pribudlo 111 úmrtí na koronavírus
- Očkovanie by mohlo byť pre niektorých seniorov dostupné už tento týždeň
- Juhoafrický variant je o 50 percent nákazlivejší, potvrdili experti
- Rizikoví pacienti by mohli mať výnimku z celoplošného testovania
- Ministerstvo pôdohospodárstva potvrdilo na Slovensku výskyt vtáčej chrípky
- Ústavné zmeny často s núdzovým stavom nesúvisia, vyhlásila Pirošíková
Poľadovica, sneh aj vietor na horách potrápia veľkú časť Slovenska
Meteorologické výstrahy platia pre celé územie Slovenska do stredajšieho doobedia.
Rakúsko preskúma podozrenia z predbiehania sa pri očkovaní
Objavili sa obvinenia, že v domovoch opatrovateľskej služby boli po celej krajine zaočkovaní ľudia nezaradení do prioritnej skupiny, napríklad príbuzní opatrovateľov, miestni politici či zamestnanci obce.
Pompeo označil konanie Číny voči Ujgurom za genocídu
Približne jeden milión Ujgurov a príslušníkov ďalších menšín zadržiavajú v internačných táboroch. Peking obhajuje svoje kroky v Sin-ťiangu tvrdením, že detenčné zariadenia sú nevyhnutné v boji proti terorizmu a náboženskému extrémizmu.
Europoslanci chcú sankcie EÚ aj pre osoby zodpovedné za zadržanie Navaľného
Časť europoslancov navrhuje aj ekonomické sankcie voči Rusku, napríklad zastavenie výstavby plynovodu Nord Stream 2.
Miroslav Kalousek zložil poslanecký mandát, vyslúžil si potlesk v stoji
Jeden z najvýraznejších českých politikov už v jesenných voľbách do Poslaneckej snemovne kandidovať nebude.
Sociálna poisťovňa upozorňuje na podvodníkov oslovujúcich starších ľudí
Vydávajú sa za zamestnancov tejto inštitúcie a chcú si s občanmi dohodnúť stretnutie. Snažia sa tak zneužiť situáciu, že pobočky Sociálnej poisťovne aktuálne fungujú v červenom, obmedzenom režime.
V Hejciach si pripomenuli haváriu slovenského vojenského lietadla
19. januára 2006 havaroval pri maďarskej obci slovenský vojenský špeciál vracajúci sa z Kosova. Zahynulo 42 ľudí.
Koronavakcína
Očkovanie by mohlo byť pre niektorých seniorov dostupné už tento týždeň
Minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že prioritu v očkovaní budú mať ľudia nad 85 rokov, potom nad 75 rokov a nad 65 rokov.