Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Spoločnosť
17. december 2020

Návrat do škôl

Gröhling povedal, ako sa v januári otvoria školy. Pôjdu podľa Covid automatu

Ministerstvo školstva ráta s tým, že žiaci, učitelia a rodičia sa začiatkom januára budú musieť pred návratom otestovať.

Gröhling povedal, ako sa v januári otvoria školy. Pôjdu podľa Covid automatu

Minister školstva Branislav Gröhling počas tlačovej konferencie na tému Návrat do škôl. Foto – TASR/Jakub Kotian

Jedenásty január 2021 by mal byť dňom, keď sa na Slovensku budú opäť otvárať školy. To, kto všetko sa do nich vráti, bude závisieť od aktuálnej epidemiologickej situácie. Školy sa budú riadiť podľa Covid automatu, ktorý v stredu schválila vláda. „Som veľmi rád, že konečne máme pravidlá, ktoré budú platiť,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling.

Zároveň predstavil pre školy nový manuál opatrení s názvom Návrat do škôl 2021. 

Ministerstvo školstva predpokladá, že začiatkom januára sa Slovensko bude nachádzať v druhom alebo treťom stupni varovania, čo znamená, že žiaci druhého stupňa základných škôl a stredoškoláci budú potrebovať pred nástupom negatívny test. Výnimkou by mali byť podľa Covid automatu žiaci končiacich ročníkov, teda deviataci a maturanti.

Spolu s dieťaťom by mal test absolvovať aj jeden zákonný zástupca. Testovať sa budú aj učitelia a ďalší zamestnanci školy.

Školy sa preto podľa ministra Branislava Gröhlinga majú pripravovať na januárové testovanie. V týchto dňoch by mali medzi rodičmi dotazníkom zistiť záujem a oznámiť výsledky ministerstvu do 21. decembra. „Nemali by sme na nič čakať a rozmýšľať, či do toho ísť alebo nie,“ hovorí Gröhling.

Prvé testovanie škôl by malo prebiehať 7. až 9. januára, minister však predpokladá, že sa školy budú otvárať postupne počas celého mesiaca. Podľa zistení ministerstva má aktuálne záujem testovať a následne otvoriť 70 percent škôl.

Čo sa týka umeleckých škôl, jazykových škôl či centier voľného času, tie by mali od 11. januára postupovať podľa nariadení epidemiológov a vlády a podľa pravidiel automatu.

Kloktanie zrejme ešte v januári nebude

Od ministerstva by mali školy dostať príspevok na náklady spojené s testovaním. Malo by ísť o päť eur za úkon, antigénový test dostanú bezplatne. Môžu si objednať testovanie v mobilných odberných miestach alebo si zriaďovateľ školy zabezpečí vlastné odberné miesto. Taktiež si môžu zabezpečiť testovanie v súkromných laboratóriách.

Inzercia

Testovať by sa školy mali v pravidelných intervaloch v závislosti od epidemiologickej situácie v danom regióne. V okresoch s najhoršou situáciou by to malo byť každých sedem dní, v lepších každé dva alebo tri týždne.

Gröhling potvrdil, že testovanie sa bude realizovať antigénovými alebo PCR testami. Momentálne diskutujú aj o kloktacej metóde, nepredpokladá však, že by sa mohla využívať na školách už v januári. Minulý víkend sa na dvoch školách na západnom a východnom Slovensku uskutočnil pilotný projekt testovania kloktacou metódou. Výsledky ešte nezverejnili, podľa pediatričky Eleny Prokopovej sú však sľubné. 

Tri fázy

Okrem Covid automatu, ktorý bude základným východiskom pre fungovanie škôl v jednotlivých okresoch, pripravilo ministerstvo školstva aj manuál opatrení. Podobá sa na školský semafor, podľa ktorého školy fungovali od začiatku septembra. Rozdeľuje v ňom tri fázy – zelenú, oranžovú, červenú –, ktoré majú svoje špecifické pravidlá.

Zelená fáza je v škole vtedy, ak nie je podozrivý z nákazy nikto alebo sa podozrenie objaví u jedného či viacerých žiakov/zamestnancov, no nikto z nich nemá pozitívny výsledok testu. Vyučovanie prebieha štandardne so zvýšenými hygienickými opatreniami, ako pravidelné čistenie priestorov, nosenie rúšok či odstupy. Škola by tiež mala zriadiť izolačnú miestnosť pre žiaka alebo zamestnanca, u ktorého sa objaví podozrenie z nákazy.

Stravovanie v jedálni prebieha obvyklým spôsobom, triedy by sa však mali striedať. „Odporúčame urobiť zonáciu priestorov jedálne podľa tried pri sedení za stolmi,“ píše sa v manuáli. „Pokrmy či balíčky vydáva personál vrátane čistých príborov. Žiaci si jedlo a pitie sami nedokladajú a neberú si ani príbory.“

Oranžová fáza v škole nastane, ak sa koronavírus potvrdí u žiaka alebo zamestnanca. „Ak sa ochorenie COVID-19 potvrdí u jedného žiaka, odporúčame prerušiť vyučovanie v triede daného žiaka a vylúčiť z vyučovacieho procesu jeho úzke kontakty,“ vysvetľuje manuál. Fungovanie školského klubu ani školské aktivity ako výlety či exkurzie sa neodporúčajú.

Škola sa do červenej fázy dostane vtedy, ak sa v nej vyskytne viacero potvrdených pozitívnych prípadov. Ak sa objavia viaceré prípady v jednej triede, mala by prejsť na dištančnú výučbu. Ak sa potvrdia pozitívne prípady žiakov z rozličných tried, zatvára sa celá škola.

V červenej fáze by sa mal pri vstupe do školy vykonávať ranný filter, väčšie školy by tiež mali rozdeliť nástup do časových úsekov alebo využiť viaceré vchody do školy. „Odporúčame organizovať vzdelávacie aktivity tak, aby bolo možné časť dňa tráviť vonku, či už v areáli školy, alebo mimo neho, podľa podmienok školy a klimatických podmienok.“

Inzercia

Inzercia

Odporúčame