Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
16. december 2020

Zadržanie Ruska

Kočnerova obrana sa celkom rozpadáva

Zadržanie Pavla Ruska v kauze zmenky je mimoriadne zlá správa hlavne pre Kočnera. Rusko vo väzbe nemusí byť zďaleka taký odolný ako on.

Kočnerova obrana sa celkom rozpadáva

TASR

To isté platí o Alene Zsuzsovej. Tá bola v prípade vraždy Jána a Martiny oslobodená, no v inej trestnej veci – vražda primátora Basternáka – ju odsúdili na 21 rokov (zatiaľ neprávoplatne).

Kočner sa tým dostáva do zraniteľnej pozície. Aj Pavol Rusko, aj Alena Zsuzsová sa môžu za mrežami kedykoľvek zlomiť. A spolupracovať s vyšetrovateľmi, aby si znížili trest.

Kočnerova situácia bola zúfalá aj predtým, no nebola celkom beznádejná. Napokon, ukázal to aj oslobodzujúci verdikt súdu v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Tri problémy

Kočnerova obrana stála (a padala) na troch veciach.

Prvá: snažil sa chrániť Alenu Zsuzsovú a presvedčiť ju, aby bola lojálna. A aby mu dôverovala, že má ešte stále udalosti pod kontrolou. Po oslobodzujúcom rozsudku v kauze vraždy novinára a jeho partnerky mohla Kočnerovi uveriť. Po odsúdení za vraždu primátora sa to mení.

Druhá: Kočner sa o to isté snažil aj pri Pavlovi Ruskovi v kauze zmenky. Rusko bol stíhaný na slobode a pod kontrolou Kočnerovho právnika Paru. Bremeno väzby niesol len Kočner. Všetko bolo v jeho rukách – kým Rusko neskončil v útekovej väzbe.

Tretia vec, s ktorou mohol pôvodne rátať Kočner, bola prípadná pomoc jeho ochrancov a starých známych. Hlavne Norberta Bödöra, Zoroslava Kollára a Jaroslava Haščáka. Každý z nich má osobný záujem na tom, aby Kočner nebol definitívne zlomený. A dotlačený k tomu, aby vypovedal… Kočner určite nepredpokladal, že všetci traja skončia rovnako ako on – vo väzbe.

Súbeh týchto troch faktorov zužuje manévrovací priestor Kočnera na minimum. Spoliehať sa môže už len na to, že Zsuzsová s Ruskom vydržia a nebudú svedčiť. A medzitým môže čakať na prípadnú zmenu vlády a návrat Bödöra, Kollára a Haščáka späť do hry.

Šance, že nakoniec aspoň čiastočne uspeje, sú minimálne. Najpravdepodobnejšie je to, že budú spolu s Ruskom definitívne odsúdení za kauzu zmenky. A popri tom ho budú dobiehať staršie kauzy. Hlavne prípad vraždy Jána Kuciaka, ktorú si mal objednať cez Zsuzsovú.

Dva zločiny, jeden príbeh

Dnes už pritom vieme, že dve najväčšie kauzy – kauza zmenky a vražda novinára – spolu úzko súvisia. Tvoria jeden príbeh.

Začal sa zrejme niekedy koncom roka 2015. Rusko bol vtedy skrachovaný podnikateľ bez akéhokoľvek majetku. Kočner zas cítil, že jeho hviezdne časy, keď hral prvú ligu ako „kancelár“ (pokladník) generálneho prokurátora Trnku, sú preč. Za svojimi známymi zo superťažkej váhovej kategórie (Norbert Bödör, Zoroslav Kollár, Jaroslav Haščák) čoraz viac zaostával. Z jeho správ cez Threemu je zrejmé, že ich často otravoval, no nemal im už čo ponúknuť.

O veľký zlom sa mal postarať jeho projekt so zmenkami proti Markíze za 70 miliónov eur. Obaja, Rusko aj Kočner, boli presvedčení, že akcionári Markízy (CME) im v minulosti za vycúvanie z televízie vyplatili málo. Kočner a Ághom dostali v roku 2000 za ukončenie súdnych sporov 80 miliónov korún (veľkú časť z toho museli vyplatiť sýkorovcom). Rusko neskôr svoj podiel predal za 500 miliónov, no po odrátaní dlhov dostal oveľa menej.

Naopak, jeho silnejší spoločníci o pár rokov neskôr dostali za svoje podiely dve miliardy korún.

Kočner a Rusko v roku 2016 vytiahli údajné zmenky s ručením Markízy. Zhodou okolností v starej mene išlo o dve miliardy korún (69 miliónov eur).

V novembri sme sa z výpovede Moniky Jankovskej dozvedeli, že Kočner chcel cez zmenky a súdne spory ovládnuť majetok televízie Markíza. A stať sa tým súčasťou hry pri jej predaji (o televíziu mala záujem Penta aj ľudia zo Smeru).

Inzercia

Boj

Popri tom Kočner založil sledovacie komando, ktoré malo pracovať na novinároch, a stranu Cieľ. Podvodník Kočner sa chcel presadiť ako magnát. Po voľbách 2020 sa videl medzi politickými hráčmi a oligarchami.

Vedel, že sporom s americkými akcionármi Markízy ide do rizika, no nahováral si, že má dostatočne silné zbrane. Aj vďaka bödörovcom, ktorí kontrolovali vedenie polície.

Právny tím Markízy (medzi nimi aj Daniel Lipšic) podnikol presne to, čo sa v takýchto prípadoch robí. Ukázal, že Kočner a Rusko nie sú podnikatelia, ale podvodníci s kriminálnou minulosťou.

Použili sa nielen právne, ale aj trestnoprávne zbrane.

V roku 2017 začali vyšetrovatelia stíhať Pavla Ruska za objednávku vraždy Silvie Volzovej.

V tom istom roku začala prokuratúra stíhať aj Kočnera – za miliónové daňové podvody s DPH (kauza hotelov na Donovaloch). Stalo sa to po zverejnení investigatívnych zistení Jána Kuciaka, ktorému sa podarilo preukázať, že Kočner predával hotely samému sebe. Ján Kuciak pritom použil len otvorené zdroje – maltský obchodný register.

Čo nevedeli vyšetrovatelia poskladať roky, to v dvoch článkoch vysvetlil talentovaný novinár. Aj s dôkazmi.

Protiúder

Z neskorších výpovedí Petra Tótha vyplýva, že Kočner bol v roku 2017 z otvárania prípadu Donovaly mimoriadne nervózny.

Od Andruskóa zas vieme, že Kočner si v tom čase údajne objednal vraždu prokurátora Žilinku, ktorý pracoval na jeho majetkových kauzách. Kočner bol presvedčený, že na Žilinku tlačí jeho kamarát Lipšic. A že spolupracujú aj s Jánom Kuciakom – čo bol však nezmysel. Ján Kuciak sa nestretával ani s Lipšicom, ani so Žilinkom, pracoval samostatne (čo ľudia ako Kočner chápu len ťažko alebo vôbec).

Keď Andruskóovo komando napriek prevzatiu zálohy odmietlo zavraždiť prokurátora Žilinku, Kočner si údajne  objednal vraždu Jána Kuciaka, ktorý koncom roka pracoval na jeho kauze Technopol.

Dvadsiateho prvého februára 2018 bol zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová. Po vlne protestov padli minister Kaliňák, premiér Fico, policajný prezident Gašpar a ďalšie figúry bödörovcov vo vedení polície…

V júni 2018 Kočner skončil vo väzbe za kauzu zmenky. A po vypátraní a zadržaní vrahov Jána a Martiny bol obžalovaný z objednávky vraždy.

Jednoducho: Kočner sa rozbehol do boja, ktorý bol nad jeho schopnosti.

V istom zmysle sa dočkal toho, o čom sníval, akurát v inej úprave. Po voľbách 2020 je naozaj spolu s Haščákom, Bödörom a Zorom Kollárom na jednej úrovni.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.