Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. november 2015

Čo pijú Číňania vo Francúzsku?

Nedávno som využil svoje svadobné plány, aby som sa inkognito vrhol na jeden prípad, ktorý sa týka vykorisťovania pracujúcich.
Čo pijú Číňania vo Francúzsku?

Keďže škandál sa odohráva v regióne Bordeaux, dotýka sa francúzskeho národného cítenia: dotyčné Chateau patrí medzi 80 viníc v oblasti Médoc, ktoré sú medzičasom v čínskych rukách.

Čínske nadčasy

Tými tromi obeťami vykorisťovania sú Číňania, a keďže vinohrad patrí čínskemu štátnemu podniku, páchateľom je Čínska ľudová republika. Číňania podali sťažnosť v zastúpení komunistických odborov CGT.

Svojmu bývalému zamestnávateľovi vyčítajú 934 hodín, ktoré si v rozpore so zákonom odpracovali nadčas a ktoré im sčasti neboli zaplatené. 24-ročná chyžná musela spať vo vlhkej komore, robiť od 9. do 24. hodiny a ešte k tomu v noci venčiť šéfovho rotvajlera. Nemala čas ani na obed.

Popoludní som sa tam vydal aj s mojou snúbenicou. Bolo práve presne päť hodín, čo bolo vidieť aj na tom, že francúzski robotníci schádzali dole sťaby koordinovaná kolóna. Pred nami zámoček zo 17. storočia, v ružovom a béžovom prevedení, obklopený tromi záhradami ruží. Na vyvýšeninách boli obe atrapy kaplniek, ktoré v reklamnom filme pre svadobné páry pôsobia tak romanticky. Len málo hostí ostalo cez noc.

Otvorené boli len biele dvojkrídlové dvere, z dvora na terasu, išlo sa cez salón s čiernym klavírom a bielymi pohovkami. Na terase nás nechali ďalej degustovať. Pridala sa skupina amerických turistiek. Zajednali si zájazd, ktorý spočíval len v jazdení na koňoch a v pití, viedla ich jedna blond dáma, ktorá v dôsledku skoliózy chodila ako skrivená doska. Blondína slopala víno zo sto eurového džbánu, bol to lepší Chateau, Grand Cru. Štyri atómové elektrárne, ktoré sa tak majestátne vynímajú na druhom brehu Gironde, si turistky za tie dni vôbec nevšimli.

Počuli ste o tej kauze?

Večer sa konal banket pre čínsku skupinu, ktorá práve pricestovala. Pri otvorenom grile sa etabloval nový svetový poriadok: Číňania, ktorí štýlom obliekania k sebe celkom nepasovali, boli najhlučnejší. Za druhým najväčším stolom sedeli so svojimi dvoma zúfalými manželmi americké dôchodkyne.

Napokon len naša dvojica reprezentovala Európu. Skrivená blondína nám pošepla: „Pre Chateau ide o všetko, títo Číňania sú obchodníci s vínom a majú nakupovať.“ Riaditeľ, vznešene prešedivený elegán s jemne do čela padajúcimi kučerami, naproti tomu povedal: „Ach, to sú priatelia.“

Inzercia

Riaditeľ si pripíjal a všetkých za čínskym stolom poctivo bozkával, hýčkal si však aj Európanov za malým stolíkom. Keď ožratí Číňania zamierili k autobusu, opýtal som sa v hierarchii najvyššie stojacej vinárky na onú pracovnoprávnu kauzu. Vraj o tom nič nepočula. „Vykorisťovať Číňanov, týchto Číňanov?“, smiala sa. „Tak tomu verím!“

Videl som izbu, v ktorej svadobné páry zvyčajne trávia svadobnú noc. Drevom obložené steny, štíhly pohár na víno na zelenom mramore, nad posteľou náznak nebeskej klenby.

Na čo sú Číňanom Francúzi

Noc na Chateau bol celkom tichá. V nočnom vetre bolo počuť trepotať čínsku vlajku. Presne o ôsmej ráno sa kolóna francúzskych pracujúcich opäť vytrmácala nahor.

Z peknej recepčnej sa vykľula Ukrajinka. Zneužil som svoje postavenie ženbychtivého muža aj chuť hovoriť po rusky, a opýtal som sa na kauzu. „Inokedy o tom nehovorím tak otvorene,“ spustila. Potom povedala, že chybu spravili obe strany. Po tom, čo sa Chateau dostalo do čínskych rúk, sa vo Francúzsku žijúci Číňania bili o džoby.

Číňana, ktorý po prevzatí fungoval ako spoluriaditeľ, po škandále stiahli. Nejednu výčitku odbavovala slovami: „Tak vlhko tam nemala, moja izba je vlhšia. A mohla obedovať!“ Z dôverného rozhovoru som sa ešte poučil, že opakovanie podobných prípadov je skôr nepravdepodobné. Ale z celkom iného dôvodu: „Čínski hostia nechcú, aby ich obsluhovali Číňania.“ Čínsky svetobežník chce na svojej vinici vidieť Francúzov.

Odporúčame

Ako zachrániť samovraha

Ako zachrániť samovraha

Dnes ráno som bol svedkom tragédie. Vlak zabil 23-ročné dievča od nás z dediny. A potom nasledovala druhá smutná vec, reči okolostojacich, ktorí kvôli tomu meškali do práce či školy.