Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. november 2015

Výberové konania na policajných šéfov nebudú, Kaliňák si to rozmyslel

Obsadzovanie vrcholových funkcií v Policajnom zbore (PZ) bude naďalej v rukách ministra vnútra.

Pôvodný zámer, aby boli tieto pozície obsadzované cez výberové konania, napokon poslanci neschválili. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na dnešnom zasadnutí Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť uviedol, že je všeobecná vôľa, aby minister vnútra mal naďalej možnosť prichádzať so svojím tímom a menovať vrcholových predstaviteľov polície.

Kaliňák preto poslancov požiadal, aby navrhované výberové konania z jeho vládnej novely zákona o štátnej službe vypustili. Predseda výboru Jaroslav Baška (Smer-SD) súhlasil. "Bude to predložené v pléne ako pozmeňujúci návrh výboru," avizoval.

Daniel Lipšic (nezaradený) je presvedčený, že prvotným cieľom vládnej novely bolo krátko pred voľbami zabetónovať súčasných policajných funkcionárov. "Aj ja si myslím, že by ich mal naďalej vyberať minister vnútra, lebo je zodpovedný za rezort," povedal.

Pôvodná vládna novela hovorí, že prezident Policajného zboru, viceprezident Policajného zboru a generálny riaditeľ sekcie kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra sa majú menovať alebo ustanovovať do funkcie na základe výberového konania. Tam sa mali overiť riadiace, organizačné a kontrolné schopnosti, odborné vedomosti, jazykové znalosti a ďalšie skutočnosti, ktoré je potrebné alebo vhodné overiť.

Opozícia však namietala, že päťčlennú výberovú komisiu má kreovať sám minister vnútra, rovnako mal mať právomoc jej člena odvolať. Poslanci preto nevideli žiaden posun v porovnaní so súčasnosťou, keď policajného prezidenta navrhuje šéf rezortu vnútra.
   

Inzercia

Odporúčame

Materská dávka sa má zvýšiť

Materská dávka sa má zvýšiť

Ústavnoprávny výbor (ÚPV) NR SR odsúhlasil zvýšenie materskej dávky aj maximálnej sumy príspevku na starostlivosť o dieťa. Odobril aj ďalšie návrhy z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.