Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. november 2015

Slovensko vytvorí zahraničnú policajnú jednotku v počte 300 policajtov

Slovenská republika v súvislosti s aktuálnym vývojom migračných tokov v Európe personálne posilní Policajný zbor a ministerstvo vnútra. Návrhom na zvýšenie počtu miest sa dnes bude zaoberať vláda SR na mimoriadnom rokovaní.

So žiadosťou prichádza minister vnútra Robert Kaliňák. Odôvodnil ju naliehavou potrebou. Posilu si podľa neho vyžiadala migračná kríza, plnenie medzinárodných záväzkov Slovenska v uplatňovaní migračnej politiky a koordinované prijímanie bezpečnostných opatrení.

Slovensko vytvorí zahraničnú policajnú jednotku v počte 300 policajtov, ktorej úlohou bude ochrana schengenskej hranice Európskej únie. „Zriadenie zahraničnej policajnej jednotky je nevyhnutné z dôvodu aktívneho zapojenia Slovenskej republiky do riešenia nelegálnej migrácie aj mimo územia štátu,“ uvádza ministerstvo v materiáli.

Ďalších 20 policajtov pribudne Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR. Kaliňák pridáva 20 štátnych zamestnancov i Migračnému úradu MV SR. Opatrenie si celkovo vyžiada zvýšenie budúcoročného rozpočtu ministerstva o takmer osem miliónov eur.

Ministri dnes budú rokovať aj o vyslaní 20 policajtov do Slovinska. Ich úlohou bude posilniť hliadkovú činnosť na vonkajšej schengenskej hranici s Chorvátskom, ale aj udržanie verejného poriadku vo vnútrozemí. Krajiny V4 o výpomoc požiadala slovinská ministerka vnútra Vesna Györkösová-Žnidarová. Policajná jednotka by mala odcestovať najneskôr vo štvrtok (5.11.).

Situácia v Slovinsku je v dôsledku migračnej vlny, ktorá sa ešte posilňuje, kritická,“ konštatujú v predkladacej správe ministerstvo vnútra a ministerstvo zahraničných vecí.

„Denne prichádza do Slovinskej republiky veľký počet migrantov a od 16. októbra 2015 do 25. októbra 2015 prekročilo slovinsko-chorvátsku hranicu 50.410 migrantov,“ doplnili. Policajnú jednotku v počte 50 členov vyslalo Slovensko v októbri aj do Maďarska, kde pomáha pri strážení vonkajšej schengenskej hranice so Srbskom.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.