Pád ruského lietadla: Bomba od ISIS na palube ako jedna z verzií

Pád ruského lietadla na Sinajskom polostrove mohla spôsobiť výbušnina na palube, tvrdia niektorí experti.

Bomba islamistov na palube lietadla sa spomína čoraz častejšie ako možná príčina pádu ruského lietadla, ktoré sa zrútilo v Egypte.

Stroj Airbus A321 ruskej spoločnosti Kogalymavia letelo v sobotu z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu. Havarovalo približne pol hodiny po štarte. 

Na palube bolo 217 cestujúcich a siedmi členovia posádky, katastrofu nikto neprežil. Stroj sa zrejme rozlámal už vo vzduchu, keďže jeho trosky našli v okruhu niekoľko kilometrov.

Časť vraku ruského airbusu 1. novembra 2015 v egyptskej Hassane. (Foto - TASR/AP)

Egyptská aj ruská vláda hovorili krátko po nešťastí o technickej poruche. Čoraz častejšie sa však objavujú názory, že za tragédiou mohli byť teroristi.

K incidentu sa prihlásil Islamský štát s tým, že ide o pomstu za ruskú intervenciu v Sýrii. Experti však spochybnili, že by ISIS na Sinajskom polostrove disponoval takými zbraňami, ktoré by mohol zostreliť lietadlo vo výške skoro desať kilometrov.

Viacerí experti spomínajú skôr to, že na palube lietadla mohla byť trhavina. „Z typu trosiek, ktoré sme videli, vyplýva, že rozlámanie lietadla musel spôsobiť len vážny zásah do konštrukcie stroja,“ vyjadril sa francúzsky letecký expert Michel Polacco. „Mohlo ísť o technické príčiny, no je to málo pravdepodobné. Skôr to vyzerá na terorizmus, bomba by mala takýto efekt,“ dodal.

Z prvej analýzy dát z čiernych skriniek vyplýva, že posádka nevyslala núdzový signál, spresnila agentúra Reuters. Aj ruská letecká spoločnosť Kogalymavia dnes vylúčila technický i ľudský faktor. Spoločnosť tvrdí, že jediným možným vysvetlením sú vonkajšie príčiny: fyzikálne alebo mechanické.

Agentúra Reuters dnes s odvolaním sa na zdroj v egyptskom vyšetrovacom tíme uviedla, že lietadlo nebolo zasiahnuté zvonku a posádka nevyslala núdzový signál.

Do Petrohradu dnes dopravili prvých 140 tiel obetí leteckého nešťastia, kde sa uskutoční ich identifikácia. Medzi cestujúcimi bolo 135 žien, 58 mužov a 24 detí.

rp, TASR
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo