Licencia pre štvrtého operátora je podľa Regulačného úradu naďalej platná

Povolenie na fungovanie štvrtého mobilného operátora na Slovensku, spoločnosti Swan, je naďalej právoplatné.

V reakcii na minulotýždňové rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR a viaceré medializované vyjadrenia o tom dnes informoval Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ). Rozhodnutie súdu nebolo úradu zatiaľ doručené, ani nebol o jeho obsahu oficiálne informovaný.

Spochybňovanie regulačného prístupu v prípade kontroly plnenia povinností štvrtého mobilného operátora však úrad odmieta. "Regulačný úrad trvá na svojom právnom názore, že hodnotenie výsledkov kontroly a namietanie použitého regulačného prístupu nepatrí do pôsobnosti prokuratúry. Štátny dohľad nad elektronickými komunikáciami vykonáva RÚ," zdôraznil v stanovisku hovorca úradu Roman Vavro.

Najvyšší súd minulý týždeň v stredu na neverejnom zasadnutí vyhovel Krajskej prokuratúre Bratislava, ktorá napadla splnenie licenčných podmienok štvrtým mobilným operátorom. Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb tak musí vo veci opäť konať a rozhodnúť.

Predmetom sporu je, či nový operátor splnil všetky podmienky novej licencie a či to regulačný úrad dostatočne skontroloval. Jedným z pochybení má byť dodržanie termínov, na základe ktorých dostal Swan koncom roku 2013 licenciu na poskytovanie mobilných 4G služieb. Podľa zákona mal totiž od získania frekvencií pol roka na to, aby ich začal využívať. Swan sieť spustil, ale ľudia ju v tomto termíne ešte reálne nemohli používať. Prokuratúra sa domnieva, že kľúčovým bolo práve reálne poskytovanie služieb.

Regulačný úrad v reakcii zdôraznil, že podľa zákona postupuje pri výkone svojej regulačnej a cenovej pôsobnosti nestranne a nezávisle a žiadne iné orgány a inštitúcie ho nesmú ovplyvňovať. "RÚ tiež poukazuje na skutočnosť, že pridelenie frekvencií pre štvrtého mobilného operátora, ako aj pre ostatných operátorov prebehlo v rámci transparentného postupu podľa platných právnych predpisov výberovým konaním, ktorého výsledkom bolo vydanie individuálnych povolení, t. z. pridelenie frekvencií. Tento postup nebol napadnutý žiadnym z dotknutých operátorov a ani iným štátnym orgánom," pripomenul Vavro.

Úrad podľa neho pri všetkých kontrolách dodržiava štandardný postup výlučne v intenciách zákona. "V prípade kontroly štvrtého mobilného operátora bol preto použitý rovnaký postup kontroly a regulačný prístup, ako pri preverovaní používania frekvencií ostatnými subjektmi," dodal Vavro.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo