Vodca al-Káidy vyzval na jednotu v boji proti Rusom i Američanom

Vodca medzinárodnej teroristickej siete al-Káida Ajman Zawahrí vyzval moslimov, aby sa spojili v boji proti Západu a Rusku v Sýrii a Iraku, informovala agentúra Reuters.

"Američania, Rusi, Iránci, alaviti a Hizballáh koordinujú vojnu proti nám. Sme schopní zastaviť boje medzi sebou, aby sme mohli sústrediť celé naše úsilie proti nim?" uvádza Zawahrí v audionahrávke zverejnenej v nedeľu na internete.

Podľa Reuters nie je známe, kedy nahrávka vznikla. Avšak zmienka o Rusku naznačuje, že bola vyhotovená po tom, čo Moskva spustila 30. septembra leteckú operáciu v Sýrii proti militantom z organizácie Islamský štát (IS) a ďalším skupinám.

"Moji bratia mudžahídi na všetkých miestach a vo všetkých skupinách, čelíme agresii Ameriky, Európy a Ruska, je teda na nás, aby sme sa postavili spoločne, a to od Východného Turkestanu až po Maroko," vyhlásil Zawahrí.

Nahrávka taktiež naznačuje väčšiu jednotu medzi al-Káidou a Islamským štátom. Akákoľvek spolupráca medzi týmito organizáciami by však skomplikovala úsilie o stabilizáciu Blízkeho východu, dodal Reuters.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo