Komentár: Bojkot Olympijských hier v Pekingu

Olympijské hry v Pekingu 2008 neurobia nič pre nápravu pomerov v Číne, ale poslúžia ako „spoločenské párty“ pre súčasnú diktatúru.

Júl 17, 2008 (PRI) – V roku 1974 Medzinárodný olympijský výbor (MOV) hlasoval o usporiadaní hier XXII olympiády v Moskve, hlavnom meste vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Pobudení voči zahraničnej politike ZSSR v Afganistane a tým, že tiež odmietal nechať svoje židovské obyvateľstvo prisťahovať sa do Izraela, Spojené štáty viedli masívny bojkot OH.

Mnohé z krajín slobodného sveta – celkovo 62 – sa k bojkotu pripojili. Sovietske satelity zdráhavo vycestovali do Moskvy, spolu s tímami z krajín, ktoré nechceli uraziť pánov z Kremľa. Tie krajiny, ktoré zostali mimo, zorganizovali konkurenčné Slobodné hry. Sovieti sa pokúsili odplatiť niekoľko rokov neskôr bojkotom hier v Los Angeles v roku 1984, ale pripojilo sa k nim iba 14 krajín.

Zdá sa, že sme v uplynulých rokoch stratili akúsi medzinárodnú hrdosť, resp. hanbu. Keď MOV znovu rozhodol dať olympijské oprávnenie národu známemu po celom svete pre útlak a korupciu - Čínskej ľudovej republike - americká reakcia nebola pobúrenie, ale slabý súhlas. Prezident Bush oznámil, že sa zúčastní otváracieho ceremoniálu v Pekingu. Aj keď prisľúbil pozdvihnúť otázku náboženskej slobody v súkromí, jeho prítomnosť na pódiu bude predstavovať jeho potvrdenie pre súčasnú čínsku vládu.

Podmienky v Číne zachytené v reportáži SKY News.

Ľudské práva sú pekinským režimom potlačované denne, a nielen brutálne, ale reflektujú aj systematický útok na ľudskú dôstojnosť, slobodu a základné ľudské práva, ktoré Američania v minulosti tak často bránili. Niektoré príklady týchto porušovaní sú:

- Od konca 70-tych rokov razí Čína politiku jedného dieťaťa, ktorú tvrdo vymáha vládnymi úradníkmi prostredníctvom kvót, nútených potratov a nútených sterilizácií. Výskum z Population Research Institute (PRI, Inštitút pre výskum populácie) ukázal, že táto politika viedla k nespočítateľným prípadom úmrtí matiek, vrážd novorodeniatok a k ničivej sexuálnej nerovnováhe.

- Právo na slobodu prejavu nie je dodržiavané, čínska vláda bez obvinenia alebo súdneho procesu zadržiava tisíce politických väzňov, vrátane demokratických aktivistov, právnikov, obrancov ľudských práv, náboženských vodcov, novinárov a odborárov. Internet je pod policajnou kontrolou, myšlienky odporujúce s líniou komunistickej strany sú cenzurované a tí, ktorí ich podporujú, sú sledovaní a trestaní.

- Náboženská sloboda je čínskemu ľudu dôsledne upieraná. Náboženské skupiny, napríklad Falun Gong, sú vystavené prenasledovaniu, mučeniu, väzneniu a smrti. Katolicizmus a iné formy kresťanstva sú potlačované, a veriaci sú nútení navštevovať oficiálne, štátom podporované kostoly. Mnohí vyhľadali „podzemné“ cirkvi, riskujúc tak uväznenie alebo horšie. Okrem toho, etnické skupiny, ako sú Tibeťania, sú bežne utlačované a prenasledované.

- Pracovné práva nie sú rešpektované. Milióny čínskych pracujúcich je podrobených neľudským a nezdravým pracovným podmienkam a hodinám, s veľmi malými kompenzáciami. Podľa správy z roku 2007 vydanej Národným pracovným výborom, zamestnanci v Kaisi Metals Factory boli vyplatení 24,33 dolármi za 77-hodinový pracovný týždeň. Keď sa robotníci v továrňach, ako je táto, pri práci zrania alebo zomrú, vyplatená kompenzácia je, ak vôbec, veľmi nízka.

To nie sú faktory zasluhujúce si Olympijské hry.

Obhajcovia olympiády v Pekingu tvrdia, že povolenie Číne hostiť hry pomôže transformovať Čínu od jednej z predných porušovateľov ľudských práv do krajiny, ktorá dodržuje medzinárodné normy. Pekinský režim aj sám prisľúbil zlepšenie ich povesti v oblasti ľudských práv.

Miesto toho spustenie olympiády spustilo ďalšie porušovanie práv tým, že režim sa snaží udusiť disent pred príchodom tisícok zahraničných turistov a novinárov. S najväčšou pravdepodobnosťou bude olympiáda slúžiť iba na budovanie "kreditu" pre skorumpovaný režim a na povzbudenie diktatúry, ktorá sa rýchlo stáva svetovou veľmocou. Olympijské hry v Pekingu neurobia nič pre nápravu pomerov v Číne, ale poslúžia ako „spoločenské párty“ pre súčasnú diktatúru, zatvárajúc účetnú knihu raz navždy (aspoň tak vedenie dúfa) za masaker v Tienanmen z roku 1989.

To je dôvod, prečo Population Research Institute vstúpil do Koalície pre bojkot Pekingu, čo je zoskupenie zainteresovaných ľudí a organizácií, vyslovujúcich sa proti Hrám. Táto skupina pozýva aktivistov a skupiny zo všetkých rôznych prostredí pripojiť sa v proteste voči Číne, pokračujúcej v porušovaní ľudských práv. Nádej spočíva v tom, že koalícia môže dosiahnuť celé politické spektrum a spojiť ľudí s jediným cieľom: aby bolo Číne jasné, že z pokryteckého hosťovania Olympijských hier nepochádza prijatie do medzinárodného spoločenstva.

Toto prijatie by malo prísť skôr až vo chvíli, keď by všetci Číňania mohli s hrdosťou povedať, s ostatnými z tých, ktorí už žijú v slobode, že sa tiež môžu tešiť z neodcuditeľného práva na život, slobodu a úsilie o šťastie.

Colin Mason
Autor je riaditeľ oddelenia pre médiá v Population Research Institute.

Prevzaté z http://www.lifesitenews.com/ldn/2008/jul/08071702.html
Preložil Lukáš Obšitník.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Prečítajte si tiež

Ďalšie články o téme