Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
11. december 2020

Pán sveta

Kniha, ktorú odporúča aj pápež František: „Keď si ju prečítate, pochopíte...“

Pán sveta

V dnešnej dobe si možno viac ako inokedy kladieme otázku, čo má a čo nemá zmysel. Vráti sa ešte svet do starých koľají alebo už bude navždy iný? Ak áno, aký bude? Aké zmeny prinesie? Niet sa koho spýtať. Politici nás presviedčajú, že práve vďaka ich opatreniam sa situácia zlepší, že len oni nás môžu zachrániť, len im musíme veriť. A hlavne musíme robiť to, čo nám kážu, lebo im nejde o nič iné, len o naše dobro. Ale častokrát máme pocit, že sami nevedia a každý nový pokus o zlepšenie končí v slepej uličke.

V súvislosti s uvedeným mi takmer každý deň prichádza na um dystopický román Pán sveta (R. H. Benson, ZAEX, 2018.). Spomínané otázky a myšlienky sa vynárajú medzi riadkami príbehu, ktorý bol napísaný pred viac ako sto rokmi. Keď sa prehryziete prvými kapitolami, ocitnete sa zrazu v dobe, ktorú práve žijeme. Budúcnosť sa pred vami rozvinie ako koberec. Dej vás úplne pohltí. Na vlastnej koži zažívate to, čo ešte len pomaly prichádza. Prežijete chvíle v spoločnosti, ktorá je pod vplyvom fanatického vodcu a jeho prisluhovačov. Vodcu, ktorý ľuďom sľubuje slobodu, ak ho budú bezvýhradne poslúchať. Poslušnosť si vynucuje zastrašovaním a vydieraním. Samotný pán sveta je zasa nevídaný rečník. Takmer nič nepovie a davy jasajú. Vyrastie v spoločnosti akoby zo dňa na deň. Nikto ho nepozná a odrazu celý svet hovorí len o ňom. Prináša rozvahu, humanizmus a liberalizmus. Ľudia mu uveria. Konečne budú slobodní!

Postupne svoje idey uvádzajú do života. Spočiatku sú ľudia nadšení, nasledujú pokyny a dobrovoľne odhadzujú dedičstvo otcov. Postupne však prichádza vytriezvenie. Falošný humanizmus odhaľuje svoju pravú tvár. Božie svetlo vyhasína a sklamané a podvedené ľudstvo sa už nemá o čo oprieť. Zostáva už len dobrovoľná eutanázia?

Román sa končí apokalypsou. My však ešte máme niečo, čo ľudstvo v románe už nemalo. Čas. Trochu času.     

Martina Palkovičová

 

Knihu je možné objednať v každej dobrej predajni, alebo internetovom obchode.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Útoky a zabíjanie ľudí pre vieru dramaticky stúpajú, upozorňuje Lexmann

Útoky a zabíjanie ľudí pre vieru dramaticky stúpajú, upozorňuje Lexmann

Zabíjanie a brutálne prenasledovanie ľudí len pre vierovyznanie v celom svete dramaticky pribúda. EÚ musí urýchlene reagovať a stať sa lídrom slobody náboženského vyznania alebo viery na celom svete. Zhodujú sa na tom experti medzinárodnej konferencie k súčasným výzvam náboženskej slobody, ktorá sa uskutočnila v tzv. „červenú stredu“, keď si svet načerveno vysvietenými budovami pripomína krv trpiacich pre vieru.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.