Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
09. december 2020

Kolíkovej reforma

Budeme mať nový súd, ale sám nič nezmôže

Samotný vznik nového súdu neprinesie zásadný pokrok, aj tak je príležitosťou.

Budeme mať nový súd, ale sám nič nezmôže

Ministerka Kolíková v rozprave počas rokovania o programovom vyhlásení vlády v apríli 2020. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Parlament dnes schválil balík ústavných zmien, ktorého súčasťou je reforma justície z dielne ministerky Kolíkovej.

V našej utorkovej ankete osobností z prostredia práva a justície sa opakoval názor, že z noviniek budú najväčším prínosom pre takú potrebnú očistu justície majetkové previerky sudcov. Po novom bude môcť Súdna rada aktívnejšie pracovať s podozreniami a preverovať, či si sudcovia nežijú nad pomery.

Viaceré schválené zmeny sú o kompetenciách a nových pravidlách, v čom teda ľudia pocítia reformu?

Na očiach verejnosti bude najviac nový súd, minimálne sa o ňom bude hovoriť (vzniknúť by mal od januára, reálne fungovať od augusta.) Najvyšší správny súd bude riešiť agendu, ktorej sa aktuálne venuje správne kolégium na Najvyššom súde, plus dostane za úlohu vybavovať volebné sťažnosti (čo doteraz robil Ústavný súd) a vynášať bude tiež rozhodnutia nad disciplinárne stíhanými sudcami, prokurátormi a ďalšími právnickými profesiami.

Práve disciplinárne konania budú zrejme pútať najväčšiu pozornosť médií a občanov. Netreba však zabudnúť, že aj samotná správna agenda – hoci môže znieť nezáživne či abstraktne – sa týka pomerne širokej škály oblastí. Od daní, telekomunikácií, dôchodkov, životného prostredia, stavebného zákona a katastra až po pokuty.

Zatiaľ nie je jasné, kto bude na čele Najvyššieho správneho súdu. Poslanci schválili možnosť, že prvým predsedom nemusí byť sudca. V Česku majú takýto súd od roku 2003 a požíva veľký rešpekt. Zásluhu má na tom jeho prvý predseda Josef Baxa, ktorý prišiel do Brna budovať nový súd ako trestný sudca. Popri tom mal šťastie na viacerých ľudí, ktorých dostal na súd aj z prostredia mimo justície. Vyslovene vyhľadával „osvietených byrokratov“, mladé talenty, šikovné mozgy.

U nás bola zatiaľ najväčšia debata o tom, či môžu sudcovia správneho kolégia Najvyššieho súdu prejsť na nový súd automaticky alebo sa budú musieť aj oni podrobiť vypočutiu pred Súdnou radou. Pre občanov je to skôr technická otázka medzi sudcami a ministerkou. (V schválenom zákone zostáva, že musia prejsť vypočutím).

Inzercia

„Ak by bol nový súd vnímaný dôveryhodne, môže zlepšiť imidž justície. Vlastne, v dnešnom stave zlepší jej imidž čokoľvek.“ Zdieľať

Podstatné sa javí v tejto chvíli niečo iné. Napríklad kvalita rozsudkov. Samotný vznik nového súdu v tomto smere neprinesie zásadný pokrok. Dobré verdikty musia prichádzať už z prvej inštancie. Správna agenda sa dnes robí na krajských súdoch, kde sudcovia nemajú často priestor sa na ňu špecializovať. To by im umožnilo vytvorenie troch nových správnych súdov pre celé Slovensko, ako s tým počíta ministerka Kolíková v návrhu novej súdnej mapy.

Lenže mapa je citlivá záležitosť, o ktorej sa pre rušenie a presúvanie súdov bude ešte veľa diskutovať. Pritom vytvorenie troch súdov nižšej úrovne čisto na správnu agendu, ktoré by priniesla, by nám závideli aj v Česku. Aj napriek ich kvalitnému Najvyššiemu správnemu súdu v Brne by uvítali mať oddelené správne súdnictvo aj na nižšej úrovni.

Bez ohľadu na to, či bude reforma pokračovať aj prekreslením súdnych obvodov, nový Najvyšší správny súd zostáva určite dobrou príležitosťou. Ak by bol vnímaný dôveryhodne, môže to zlepšiť imidž justície. Vlastne, v dnešnom stave zlepší jej imidž čokoľvek.

Na začiatok možno budú stačiť drobnosti, trebárs v prístupe k verejnosti. Taký Josef Baxa organizoval pre sudcov a ich asistentov školenia, kde ich prácu hodnotili jazykovedci. Tak dbal na jazykovú kultúru a zrozumiteľnosť rozsudkov.

Čímkoľvek začneme, dôležité je odraziť sa konečne od dna.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.