Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
31. október 2015

Mýtus rozmaznaného benjamínka

Každý z nás sa stretol s mudrovaním okolia, či tá či oná črta našej povahy nesúvisí s tým, že sme do rodiny prišli ako prvý či nebodaj posledný. Dobre známe sú teórie o prvorodených perfekcionistoch či pohodových deťoch v strede, až po tie o rebeloch benjamínkoch. Najnovšie výskumy však podkopali doterajšie psychologické predpoklady.
Mýtus rozmaznaného benjamínka

Určuje to, v akom poradí sme prišli na tento svet, naše budúce konanie či dokonca povahu? Na túto otázku hľadala odpovede nedávna medzinárodná štúdia, ktorá svoje závery oprela o výskum s 20-tisíc účastníkmi.

Výsledok? Osobnosť dospelých súrodencov nie je ovplyvnená poradím, v akom sa narodili. „Zaznamenali sme len malé rozdiely v intelekte,“ vysvetľuje psychologička z Univerzity v Lipsku Julia Rohrer. Prvorodení sú podľa výskumu, ktorý publikoval vedecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences, v priemere o niečo málo bystrejší ako ich mladší súrodenci. Rozdiely sú však zanedbateľne malé. Nový výskum tak vyvracia doterajšie dohady laickej psychológie, že poradie pôrodov nám určuje charakter.

Čo len z teba vyrastie?

Mnohí sa od svojich babiek, tetiek či susediek dozvedeli, že sú perfekcionisti, lebo sú jednoducho prví, alebo spoločenskí, pretože sú druhí, alebo tvrdohlaví, lebo sú najmladší. Doteraz sa vychádzalo z teoretických predpokladov individuálnej psychológie Alfreda Adlera, ktorý bol prvým psychológom upozorňujúcim na fakt, že poradie narodenia dieťaťa ovplyvňuje jeho osobnosť. 

Predpokladalo sa, že deti z rovnakého poradia narodenia sa vo svojom živote často dostávajú do podobných typických situácií, a preto sa ukazuje, že mávajú isté spoločné charakteristiky. Podľa viacerých psychológov prvorodení sú oveľa ambicióznejší, zameraní na výkon, konformní, ale aj zodpovední.

Po narodení súrodenca sa často dostávajú do komplexov. Druhé deti sa musia vedieť prebojovať cez staršieho či aj mladšieho súrodenca. A tak vraj bývajú veľmi obľúbené, keďže vedia robiť kompromisy, a sú citlivé na nespravodlivosť, plus sú vraj šikovní vyjednávači. Pri treťom dieťati sú už rodičia oveľa povoľnejší ako pri prvom a druhom dieťati a z benjamínka tak podľa odborníkov môže vyrásť manipulátor a zakomplexovaný lenivec.

Podľa viacerých psychológov prvorodení sú oveľa ambicióznejší, zameraní na výkon, konformní, ale aj zodpovední. Zdieľať

Faktorom, ktorý vplýva na to, ako sa dieťa vyrovná so svojím poradím narodenia, je podľa Alfreda Adlera vekový rozdiel medzi súrodencami. Čím je vekový rozdiel menší, tým je väčšia pravdepodobnosť rivality a súperenia.

 

Súrodenecké poradie nerozhoduje

Vráťme sa k najnovšiemu výskumu. Nemeckí vedci vyhodnocovali relevantné dáta z troch fundovaných prieskumov zo Spojených štátov, Veľkej Británie a Nemecka. Vedecký tím skúmal, či náš životopis ovplyvňuje súrodenecká pozícia.

Pri štyroch centrálnych vlastnostiach, ako je extrovertnosť, emocionálna stabilita, znášanlivosť a úzkostlivosť sa nepreukázal žiaden súvis s poradím, v akom sa súrodenci narodili. Môže nám teda odľahnúť, pretože niečo také ako predurčenosť osudu neexistuje?

Sendvičové dieťa – tak sa hovorí tomu strednému, má najväčšie šťastie, lebo nie je brané na zodpovednosť ako prvé a nie je tak pod ochranou ako posledné. Zdieľať

Profesor pedagogiky na univerzite v Padove Giuseppe Milan, ktorý sa ako odborník na výchovu zúčastnil v týchto dňoch na vedeckej konferencii v Trnave, o tomto probléme kedysi napísal odborný článok. Pre denník Postoj vysvetľuje: „Sú teórie, ktoré tvrdia, že prvé dieťa je preťažované zodpovednosťou zo strany rodičov a je pod tlakom tejto úlohy. Zároveň má prvé dieťa aj privilégiá najstaršieho. Môže byť však aj žiarlivé po príchode ďalších súrodencov. Ale zvykne si, že svet sa netočí len okolo neho a tým získava cennú devízu,“ hovorí taliansky profesor.

Inzercia

„Posledné dieťa, nazývané tiež biblicky benjamín, má zase celú lásku rodičov, zvlášť keď prichádza s časovým odstupom. Toto dieťa má však nevýhodu hyperochrany, aj keď zároveň profituje zo skúsenosti starších súrodencov. Sendvičové dieťa – tak sa hovorí tomu strednému, má najväčšie šťastie, lebo nie je brané na zodpovednosť ako prvé a nie je tak pod ochranou ako posledné. Na druhej strane sa naň aj najviac zabúda,“ dodáva Milan.

Záleží na atmosfére v rodine

Podľa profesora Milana je to prirodzená dynamika rodiny, ktorá je pozitívna, pretože každý zo súrodencov si musí obhájiť svoje teritórium a z tohto prostredia prirodzenej solidarity môže vzniknúť napríklad stav, že prvý je ochranársky a druhý sa na neho môže spoľahnúť. „Deti sa tak v najprirodzenejšom prostredí učia hodnotám ako bratstvo v symetrických vzťahoch,“ pokračuje profesor.

V zdravej rodine, ktorá udržiava vzťahy aj s kamarátmi, spolužiakmi, by postavenie súrodencov nemalo byť predurčujúce pre budúcnosť. Zdieľať

Je potrebné odsledovať nebezpečenstvo niektorých sklonov medzi súrodencami, ktoré by mohli byť patologické. Ale v zdravej rodine, ktorá udržiava vzťahy aj s kamarátmi, spolužiakmi, by postavenie súrodencov nemalo byť predurčujúce pre budúcnosť. „Oveľa viac náš charakter ovplyvňuje celková atmosféra v rodine. Teda ak je vzťah medzi rodičmi vyvážený, väčšinou sú aj súrodenecké vzťahy zdravé. Ak je harmónia vo svete dospelých, zanechá to stopu aj vo vzťahoch detí,“ uzatvára pre Postoj Giuseppe Milan.

Foto: Flickr.com

 

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame