Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Spoločnosť
08. december 2020

Tom Nicholson

Fajn, Haščáka zavreli, ale kto napraví ďalšie krivdy?

Rozhovor s Tomom Nicholsonom aj o tom, či prípad zatknutého Haščáka a Arpáša môže obstáť pred súdom. 

Fajn, Haščáka zavreli, ale kto napraví ďalšie krivdy?

Novinár Tom Nicholson, zdroj Youtube

Ako prvý novinár sa dostal k spisu Gorila, ktorý získal od bývalého agenta SIS Petra Holúbeka. O Gorile napísal knihu, za čo ho šéf Penty Jaroslav Haščák svojho času zažaloval pre porušenie ochrany osobnosti a tiež sa pokúsil súdnou cestou docieliť zákaz knihy.

Tom Nicholson sa začiatkom roka 2018 presťahoval do Kanady. V rozhovore pre Postoj hovorí o obvinení voči Haščákovi a exsiskárovi Ľubomírovi Arpášovi, ktorý údajne Pente vyniesol nahrávku Gorily a tá ho s ním zobchodovala.   

Čo ti preblesklo hlavou, keď si sa dozvedel, že Jaroslava Haščáka zadržala NAKA a najvyššie poschodia Penty v Digital Parku obsadili kukláči?

Že som nesmierne rád, že sme sa dožili doby, keď takéto veci budú vôbec možné. Zároveň sa obávam, že na viac než zadržanie oligarchov a obsadenie ich kancelárie Slovensko ešte nemá. Dlho čakáme, že polícia na Slovensku bude nielen represívna, ale aj spravodlivá a bude vedieť opraviť vlastné chyby a pomôcť ľuďom, ktorým ublížili.

Fajn, Haščáka zavreli – ale čo Branislav Jendrušák, bývalý vyšetrovateľ ÚBOKu (Úradu boja proti organizovanej kriminalite), ktorý ako jediný policajt svedomito riešil Gorilu ešte v roku 2012 a následne ho „povýšili“ na okresné riaditeľstvo BA IV a nakoniec skončil ako inštruktor karate na policajnej akadémii?

Alebo Pavol Milan, ďalší vyšetrovateľ ÚBOKu, ktorý svedomito riešil prípady dépeháčkarov, až kým kľúčový svedok spomenul medzi podozrivými mená ako Kaliňák a Počiatek, a už bolo po funuse. Odišiel z polície, vyhrážali sa mu trestným stíhaním a z muža, ktorý mal rozostavaný dom a tri deti, sa stala nezamestnateľná osoba. Takých prípadov bolo mnoho. Prečo nie sú tí ľudia doteraz rehabilitovaní? Ak má polícia naozaj konečne rozviazané ruky, je to fajn vec, ale nech tú slobodu využijú nielen na riešenie medializovaných neprávostí.

Teda hoci už takmer tri roky žiješ doma v Kanade, kde sa o slovenských kauzách ako Gorila nemáš príliš s kým rozprávať, stále to prežívaš, akoby si bol tu?

Áno, bytostne sa ma to týka bez ohľadu na to, že už nežijem na Slovensku. Pred pár mesiacmi sme vyhrali posledný súdny spor z Gorily. Ešte stále dokončujem knihu o Slovensku. A aj keď sa moje okolie tu v Kanade trápi, že po celý čas žijem mysľou akoby jednou nohou na Slovensku, čo vám poviem, ťažko sa mi na všetko zabúda.

Obvinením Haščáka aj Arpáša sa len začína veľmi dlhý proces. Veríš tomu, že Gorila z roku 2006 môže obstáť po roku 2020 pred súdom?

Poznám nového generálneho prokurátora Maroša Žilinku, mám s ním len najlepšie skúsenosti. Ak nájdu prokurátora jeho formátu pre Úrad špeciálnej prokuratúry, určite sa to môže podariť.

Kľúčom k prípadu je bývalý šéf kontrarozviedky Ľubomír Arpáš, ten čelí obvineniu, že s Pentou zobchodoval nahrávku Gorila, ktorú vyniesol von, a potom sa nechal Pentou vyplácať za fiktívne zdravotnícke analýzy. Šéf SIS Vladimír Pčolinský to však pre Aktuality.sk spochybnil, keď povedal, že si vôbec nie je istý, či mal Arpáš prístup k zvukovej nahrávke. Si presvedčený, že Gorilu doniesol Haščákovi Arpáš, ktorý sa za to nechal vyplatiť?

Netuším. Ale verím, že v obehu kolovala viac než jedna kópia Gorily. V rámci SIS v tom čase – bavíme sa o rokoch 2005 a 2006 – malo k audiu Gorily prístup okolo 10 ľudí. Neskôr ich bolo ešte viac. Dokonca Marian Kočner mi v roku 2012 tvrdil, že mi to raz dá do rúk, ale vtedy som to od neho bral ako obyčajnú samochválu. Netušil som, že s Dobroslavom Trnkom už v tej veci kšeftoval...  

Inzercia

Penta sa bude pred vyšetrovateľmi hájiť, že Arpáš pre ňu robil skvelé zdravotnícke analýzy, písomné aj ústne, ktoré mali pre Pentu hodnotu miliónov korún. Ty si sa s Arpášom osobne stretol, pôsobil na teba ako zdravotnícky analytik?

Samozrejme, že nie, ale to neznamená, že nemohol mať pre nich užitočné informácie, trebárs o vzťahoch v pozadí zdravotníckeho trhu. Veď bol v SIS od roku 1994, najprv za Mečiara v rámci útvaru organizovaného zločinu pod Eduardom Konečným. V roku 1998 bol jedným z piatich na sekcii D, ktorí zostali po reštrukturalizácii, ostatní boli prepustení, odišli, boli preložení alebo zaradení do zálohy (išlo asi o 20 ľudí). Za Dzurindu sa rýchlo dostal do vedenia sekcie D, vtedajšej kontrarozviedky, ako zástupca riaditeľa a následne riaditeľ v časoch Gorily.

Takže si viem predstaviť, že mohol disponovať užitočnými informáciami. Tým nechcem povedať, že naozaj pre Pentu niečo písal, ale domnievam sa, že princíp hovorí – radšej ho zaplatiť a mať ho pod kontrolou, aj so svojimi ľuďmi a kontaktmi, než si ho znepriateliť. 

Čo je vlastne Arpáš za človeka?

Netrúfam si ho hodnotiť. Stretol som ho iba dvakrát – raz v právnickej kancelárii človeka, ktorý zastupoval Sergeja Salmanova. Vtedy sme mali dlhší rozhovor medzi štyrmi očami, dodnes neviem, prečo ho Salmanov sprostredkoval. A druhýkrát v Panta Rhei v Eurovei, možno v roku 2014, bol som tam s Petrom Tóthom, lebo som písal recenziu na jeho knihu o SIS-ke, a Arpáš prišiel do kaviarne a pozdravil nás. Takže absolútne neviem, čo je Arpáš za človeka. Ale nepôsobí hrubo alebo nepríjemne ako trebárs Zoltán Varga alebo Michal Hrbáček.

Vieš si predstaviť, že Arpáš tým spisom Haščáka jednoducho vydieral? Alebo išlo skôr o konanie vo vzájomnom súzvuku, keď Arpáš spis vyniesol a Penta sa mu odmenila?

Neviem si predstaviť, že by išlo o vydieranie, skôr išlo o prísľub od Arpáša, že využije informácie a kontakty zo siskárskych čias v prospech Penty. V tom čase bol totiž čerstvo vyhodený z roboty a bez ochrany štátu a navyše bol určite rozčarovaný zo svojho osudu. Takže nemyslím, že by robil veľké ramená na Haščáka. Ale na druhej strane Haščák určite vedel, že Arpášova kópia nebude posledná v obehu. Dokonca sa mi na to sťažoval, keď som ho v roku 2008 prvý raz oslovil v rámci spisu Gorily.      

Keď bol spis Gorila zverejnený na internete, Haščák v rámci off record rozhovorov s niektorými novinármi nijako nepopieral, že ten spis je autentický. Keď si sa s ním prvýkrát o tom rozprával, tváril sa, že je to vyfabulované?

Hej. Preto poukazoval na iné údajné spisy, čo mal na stole, a povedal, pozrite sa, to sa deje furt, že niekto sem nabehne a niečo nám podstrčí. Ale vtedy mal výhodu, že zrejme vedel, na čo sa idem opýtať – aby sa so mnou stretol, musel som najprv jeho hovorcovi Martinovi Dankovi priblížiť, o čo mi ide. A navyše, v tom čase siskári monitorovali a sledovali zdroj, od ktorého som ten spis mal. Dokonca Martin Fedor z SDKÚ ma v tejto veci varoval. Takže som si istý, že Haščák vedel, čo mám v rukách, a mal čas pripraviť si presvedčivú reakciu. Situácia bola iná s Annou Bubeníkovou – jej reakciou boli plač a zúfalstvo. Alebo Zoltán Varga, ktorý sa vyhrážal a dupal nohami. To mi povedalo veľa.

V tie roky si sám disponoval spisom, ktorý bol veľmi nebezpečný nielen pre Haščáka a Pentu. Až do vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice nám o tom príliš nenapadlo uvažovať, ale keď teraz vidíš, že okolo Penty sa pohybovali indivíduá ako Marian Kočner, nemáš spätne pocit, že si to pred tými 10-12 rokmi bral možno na ľahkú váhu?

Naopak, nebral som to na ľahkú váhu, nikdy. Prvou vecou, ktorú som urobil po prečítaní spisu, bolo to, že som ho odfotil a dal vtedajšiemu šéfredaktorovi SME Matúšovi Kostolnému, nech to schová do trezoru. Nedalo sa vtedy žiť na Slovensku, prečítať si takýto spis a myslieť si, že o nič vážne nejde. Predpokladám, že druhá strana uvažovala tak, že budú vedieť sťažovať zverejňovanie reportáží o spise, až kým to nevzdám. Pravda, vtedy si vraždu novinára nikto nevedel predstaviť, ale zároveň chodili medzi nami vlci, ktorí dávali pocítiť, že ublížiť ti by im robilo radosť. Mrazí ma, že medzi nimi by si málokto predstavil akurát Mariana Kočnera.    

Odporúčame