Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. október 2015

Generálna prokuratúra spúšťa linku pre týrané osoby aj na krajskej úrovni

Generálna prokuratúra Slovenskej republiky (GP SR) od nedele spúšťa telefonické linky pre týrané osoby už aj na jednotlivých krajských prokuratúrach.

Každá krajská prokuratúra bude mať telefonickú linku určenú pre nahlásenie násilia v rámci kraja, kde dochádza k jeho páchaniu. Týrané osoby alebo osoby, ktoré majú vedomosti o páchanom násilí na nich, môžu svoje poznatky oznámiť na bezplatnej telefonickej linke Generálnej prokuratúry SR.

"Linka slúži na prijatie oznámení o páchanom násilí bez priameho kontaktu s prokurátorom. Dĺžka hovoru je päť minút. Oznamujúci by mal po zaznení signálu uviesť svoje meno a priezvisko, meno a priezvisko osoby, ktorej sa násilie týka, miesta jeho páchania, kontaktnú adresu a konkrétne informácie o páchanom násilí," uviedla pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Ako povedala, telefonická linka, respektíve emailový kontakt, nie je určená ako právna poradňa pre určené osoby, pretože prokurátor zo zákona nie je oprávnený poskytovať právne rady ani výkladové stanoviská k právnym predpisom (žiadnej fyzickej osobe, právnickej osobe, ani inému orgánu).

"Určení prokurátori starostlivo vyhodnocujú skutočnosti uvedené volajúcimi a píšucimi osobami a podľa obsahu ich posudzujú ako trestné oznámenia alebo podnety na preskúmanie postupu orgánov činných v trestnom konaní v konkrétnej trestnej veci. V prípade, ak ide o bezprostredné ohrozenie života, je potrebné kontaktovať priamo políciu. Ak volajúci očakáva okamžitú reakciu v podobe rady, k dispozícii je linka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky," dodala hovorkyňa GP SR.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár inicioval vznik bezplatnej telefonickej linky a emailu pre týrané osoby, ktorá bola oficiálne spustená 16. marca tohto roku. Čižnár už pri svojom vymenovaní do funkcie deklaroval, že jednou z jeho priorít je aj ochrana maloletých detí a týraných žien. V čase spustenia linky GP SR až do 25. októbra tohto roku bolo odstúpených na príslušné krajské prokuratúry 370 podaní.
 

Inzercia

Odporúčame