Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. október 2015

Ruský vicepremiér vyzval na obnovenie prípravy civilistov na jadrový útok

Rusko by malo obnoviť výcvik civilistov z čias studenej vojny pre prípad rozsiahleho jadrového útoku, aby vedeli, ako reagovať, povedal v piatok vicepremiér Dmitrij Rogozin.

Vyjadril sa na zasadnutí bezpečnostnej rady štátu, ktorému predsedal prezident Vladimir Putin. Rogozin, ktorý má na starosti obranný priemysel, povedal, že USA vývojom nových zbrojných systémov pokazili jadrovú rovnováhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rusko podľa Rogozina nemá na výber a musí reagovať na agresívne kroky Spojených štátov.

"Protiopatrenia voči agresorovi by mali zahŕňať tie, ktoré sa týkajú ruského strategického jadrového potenciálu, to je recipročné opatrenie, aby, Boh chráň, nik nedostal nejaký šialený nápad," pokračoval Rogozin.

"Ak by populácia bola predsa len takémuto druhu agresie vystavená, aby sa vyhla kolosálnym stratám.... mala by byť obnovená civilná obrana," dodal.

Počas studenej vojny sovietske orgány vybudovali systém bombových úkrytov pre prípad jadrového útoku a deti absolvovali v školách výcvik, ako si nasadiť ochrannú masku. Inštruktážne plagáty, ako sa správať v prípade útoku, viseli v školách aj na pracoviskách.

Mnohí sovietski občania však boli skeptickí, či by ich takéto preventívne opatrenia zachránili, ak by došlo k útoku. Výcvik z civilnej obrany bol povinný kým ho posledný sovietsky vodca Michail Gorbačov nezrušil, keď uzavrel s USA dohodu o jadrovom odzbrojení, ktorá viedla k upokojeniu napätia.

Súčasný ruský prezident Vladimir Putin sa však opakovane vyjadril, že USA a ich spojenci obsadzujú východnú Európu a ohrozujú ruskú národnú bezpečnosť. Na fóre v Soči tento mesiac varoval, že plánovaný americký protiraketový systém v Európe považuje za priamu hrozbu pre ruský jadrový potenciál.

Inzercia

Odporúčame

Minister Čislák ustál aj druhé odvolávanie, Smer-SD ho podržal

Minister Čislák ustál aj druhé odvolávanie, Smer-SD ho podržal

Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) ustál aj druhý pokus o odvolanie a ostáva vo vládnej funkcii. Zámer opozície vysloviť mu nedôveru ani v piatok podľa očakávania nevyšiel a dopadol podobne ako v apríli. Za odvolanie Čisláka na mimoriadnej schôdzi parlamentu hlasovalo 38 poslancov zo 112 prítomných.