Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. október 2015

Rakúsko od budúceho roka prestane homosexuálom zakazovať adopcie

Rakúske orgány od budúceho roka nebudú zakazovať osvojovanie si detí dvojicami rovnakého pohlavia.

Začnú tak plniť rozhodnutie ústavného súdu z januára tohto roka, ktoré si podľa záveru expertov ministerstva spravodlivosti nevyžaduje žiadne zmeny v zákonoch, informovala dnes agentúra APA.

Podľa vyjadrenia rezortu spravodlivosti v Rakúsku platí zásada, že posudzovanie žiadostí o adopciu musí byť individuálne a v prípade maloletého dieťaťa vychádzať zo stanoviska inštitúcie vykonávajúcej príslušný dohľad. Súčasné zákony pritom zaručujú "dobrú reguláciu", ktorá stavia do popredia blaho dieťaťa, uviedlo ministerstvo pre APA.

Rakúsky ústavný súd ešte v januári rozhodol o zrušení zákazu adopcií pre homosexuálne páry, zákonodarcom však do 31. decembra ponechal čas na súvisiace úpravy. Homosexuáli v Rakúsku si môžu od roku 2013 osvojovať biologické deti jedného z partnerov, ale spoločná adopcia cudzích detí im bola doteraz odopieraná.

Súd zrušenie zákazu odôvodnil tým, že rozlišovanie výhradne na základe sexuálnej orientácie v tomto prípade nemá vecné opodstatnenie. Vychádzal pritom z Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Inzercia

Odporúčame