Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2020, 11:51

USA ukončili výmenné programy financované Čínou ako nástroj propagandy

Spojené štáty v piatok tiež uvalili nové sankcie na čínskych predstaviteľov, ktorí sa podieľajú na nátlakových aktivitách po celom svete, siahajúce od fyzického násilia po špionáž.

Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že ukončuje päť Čínou financovaných výmenných programov so Spojenými štátmi, ktoré označilo za propagandistické nástroje Pekingu. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Šéf diplomacie USA Mike Pompeo uviedol, že tieto programy boli "zamaskované ako 'kultúrna výmena'". Realizovali ich na základe amerického zákona známeho ako MECEA, ktorý umožňuje zamestnancom americkej vlády cestovať pomocou financií cudzej vlády.

"Pokým iné programy financované pod záštitou MECEA sú vzájomne prospešné, týchto dotyčných päť programov plne financuje a prevádzkuje vláda Číny ako propagandistické nástroje mäkkej sily," uviedol Pompeo vo vyhlásení.

"Poskytujú starostlivo organizovaný prístup k predstaviteľom čínskej komunistickej strany, nie k čínskym občanom, ktorí nemajú slobodu prejavu a zhromažďovania," dodal minister.

Spojené štáty v piatok tiež uvalili nové sankcie na čínskych predstaviteľov, ktorí sa údajne podieľajú na nátlakových aktivitách po celom svete. Tieto aktivity, siahajúce od fyzického násilia po špionáž, majú podľa Pompea za cieľ získať pre Peking vplyv v zahraničí, a to medzi politickými lídrami, v akademickom prostredí či skupinách občianskej spoločnosti.

Vláda prezidenta USA Donalda Trumpa zaujala tvrdý postoj voči Číne, keď s ňou viedla obchodnú vojnu, spochybnila územné ambície Pekingu v sporných ázijských vodách, kritizovala obmedzovanie slobôd v Hongkongu či pripísala Číne za jej postup v prípade prvotného šírenia koronavírusu zodpovednosť za celosvetovú pandémiu.

Riaditeľ amerických tajných služieb John Ratcliffe nedávno v príspevku pre noviny Wall Street Journal označil Peking za "najväčšiu hrozbu pre demokraciu a slobodu po celom svete od druhej svetovej vojny". Riaditeľ amerického Národného centra pre kontrašpionáž a bezpečnosť Bill Evanina tento týždeň vyhlásil, že Čína sa už začala zameriavať na novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena a jeho tím.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Astmatici dostanú vakcínu proti ochoreniu Covid-19 skôr. Na rad prídu spolu s ostatými osobami so stredne závažnou chorobou, ktorá významne zvyšuje riziko závažného priebehu ochorenia, teda po zdravotníkoch, senioroch a vážne chorých ľuďoch, napríklad s onkologickým ochorením v štádiu liečby. (tasr)

pred hodinou

Poľský pacient v anglickej nemocnici, ktorého na základe rozhodnutia súdu odpojili od vyživovania, v utorok zomrel. Podľa neziskovky Christian Concern poslednú noc, teda 25. januára, právnici rodiny písali do nemocnice s tým, aby obnovili vyživovanie Poliaka vzhľadom na jeho diplomatický status, ktorý zabezpečilo Poľsko, aby ho mohlo previesť do vlasti a skúsiť tak ďalšiu liečbu. Nemocnica to však odmietla. Viac v článku Pavla Rábaru.

pred hodinou

V Českej republike pribudlo v utorok 9144 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 500 menej než pred týždňom. Súhrnný index rizika podľa protiepidemického systému zostal druhý deň po sebe na úrovni 68 bodov, čo zodpovedá štvrtému stupňu pohotovosti. V Česku však aj naďalej platia opatrenia na úrovni piateho stupňa. (tasr)

pred 2 hodinami

Bratislavský okresný súd pre pandémiu zrušil termín procesu s Pavlom Ruskom a spol. v prípade prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej naplánovaný na budúci štvrtok. Vo veci sa naposledy konalo koncom novembra, keď vypovedali bývalá riaditeľka kancelárie expredsedu vlády Vladimíra Mečiara Anna Nagyová, bývalý spoločník Mikuláša Černáka Ján Kán, bývalý vojak a ochrankár bosa a ďalší spoločník Černáka v stavebnej firme. (tasr)