Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2020, 15:56

Na izraelskom letisku pristáli stovky etiópskych migrantov židovského pôvodu

Na izraelskom letisku pristáli stovky etiópskych migrantov židovského pôvodu

Foto - TASR/AP

Izraelská vláda v októbri schválila imigračný plán pre 2 000 Etiópčanov, ktorí sa chcú presťahovať do židovského štátu.

Stovky etiópskych imigrantov vo štvrtok pristáli na medzinárodnom letisku v Izraeli po tom, ako izraelská vláda začala napĺňať svoj sľub o opätovnom zjednotení rodín. Informovala o tom agentúra AP.

Na palube lietadla Etiópskych aerolínií sa nachádzalo približne 300 migrantov, ktorých sprevádzala izraelská ministerka pre integráciu Pnina Tamanová-Šatová - prvá etnicky etiópska židovka zvolená do izraelského parlamentu.

Izraelská vláda v októbri schválila imigračný plán pre 2 000 Etiópčanov, ktorí sa chcú presťahovať do židovského štátu.

Inkriminovanú skupinu tvoria členovia komunity Falaš Mura, potomkovia etiópskych židov, ktorí konvertovali na kresťanstvo - mnohí pod nátlakom - v 18. a 19. storočí. Týchto Etiópčanov ortodoxné rabínske úrady v Izraeli neuznávajú ako židov. Komunita si však nárokuje právo prisťahovať sa na základe legislatívy o znovuzjednotení rodín, napísala v októbri agentúra AFP.

Migrantov na letisku privítala veľká skupina izraelských predstaviteľov, medzi nimi aj izraelský premiér Benjamin Netanyahu. „S mojou dcérou Sarou sme tam stáli so slzami v očiach," uviedol na adresu slávnostného podujatia Netanyahu. „Toto je podstata našej židovskej histórie, podstata sionizmu," dodal.

Aktivisti izraelskú vládu obvinili z toho, že v prípade implementácie rozhodnutia z roku 2015 o privezení zvyšných Etiópčanov židovského pôvodu späť do Izraela v období najbližších piatich rokov, postupuje príliš pomaly. Netanyahuova strana Likud spomínaný sľub zopakovala začiatkom roka pred uskutočnením parlamentných volieb.

Skupina aktivistov za etiópskych židov, ktorá propaguje zjednotenie rozdelených židovsko-etiópskych rodín, predpokladá, že v Etiópii sa nachádza približne 7 000 etiópskych židov, ktorí čakajú na návrat do svojich rodín.

Podstatná časť židovskej komunity žijúcej v Etiópii sa do Izraela dostala v rokoch 1984 - 1991 na základe zákona, ktorý garantuje izraelské občianstvo pre všetkých židov. Etiópsko-izraelská obec odvtedy narástla na 140 000 členov vrátane 50 000 tých, ktorí sa narodili priamo v Izraeli. Mnohí tvrdia, že čelili rasovej diskriminácii, najmä zo strany izraelskej polície.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Plošné testovanie v Košiciach pokračuje na niektorých odberných miestach do konca januára. Doposiaľ v rámci kontinuálneho dobrovoľného skríningu otestovali od pondelka do nedele spolu 94 772 ľudí. Pozitívny test malo 976 z nich. Pozitivita tak dosiahla 1,03 percenta. Čo sa týka šírenia nákazy medzi ľuďmi bez domova, podľa vedenia mesta je pod kontrolou. (tasr)

pred hodinou

Predbežne to vyzerá, že 1. februára sa otvoria brány pre všetkých žiakov prvého stupňa, ako aj pre škôlkarov. Od polovice februára by sa mali vrátiť aj žiaci druhého stupňa a študenti stredných škôl. Tí by mali byť podľa dostupných informácií pravidelne testovaní kloktacími testami jeden- až dvakrát týždenne podľa situácie v danom regióne. Viac v texte Kristíny a Petra Visolajských.