Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2020, 13:45

Časť dodávateľov zdravotníckych pomôcok sa zapojí do oddlžovania

Hoci oddlžovanie nemocníc považujú za nesystémový krok, chcú sa dostať aspoň k časti nezaplatených faktúr.

Ďalšie kolo oddlžovania nemocníc považujú ich dodávatelia za nesystémový krok a vyzývajú na dialóg o tom, ako zamedziť ich opätovnému zadlžovaniu. Napriek tomu sa ich časť do oddlžovania z dôvodu existenčných problémov pravdepodobne zapojí, potvrdila pre TASR Katarína Danková, výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED).

SK+MED označuje ďalšie kolo oddlženia nemocníc za záchranu veriteľov, ktorí už riešia existenčné problémy. "Na druhej strane je to však opätovne nekoncepčné riešenie dlhovej krízy v zdravotníctve a nerieši úhradu pohľadávok vznikajúcich aktuálne a do budúcnosti,“ upozornila Danková.

SK+MED eviduje za 3. štvrťrok tohto roka pohľadávky voči rezortu zdravotníctva vo výške 101 miliónov eur, pričom priemerná doba úhrady faktúr od dlžníka je 296 dní. Danková nevylúčila, že niektorí dodávatelia zdravotníckych pomôcok sa do oddlženia zapoja pre existenčné problémy. "Tie sú zapríčinené tým, že za dodaný tovar nedostávajú úhradu a nie sú schopní sa neustále zadlžovať v bankách,“ skonštatovala riaditeľka.

Pripomenula, že pripravované oddlženie je nastavené formou, že veriteľ sa musí vzdať príslušenstva k pohľadávkam. Ide o úroky z omeškania, rôzne zmluvné pokuty, sankcie či poplatky, ktoré ako dôsledok omeškania vznikli. Vzdať sa musia aj časti istiny, ktorú si rezort zdravotníctva účtuje za to, že veriteľom uhradí faktúry, ktoré sú v omeškaní skoro rok.

"Vyzývame opätovne na otvorený dialóg a žiadame informácie, akou formou chce ministerstvo zdravotníctva zabezpečiť, aby sa zamedzilo opakovanému oddlžovaniu a aby sa nevytvárali neustále nové dlhy, ktoré sa ďalej kumulujú a narastajú,“ uviedla Danková.

Na oddlženie nemocníc by mali ísť financie do výšky 575 miliónov eur. Ich finančnú stabilizáciu zo štátnych finančných aktív schválila v stredu vláda SR. Návrh ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) musí ešte odobriť parlament. Možnosť zapojiť sa majú dostať všetky nemocnice bez ohľadu na ich právnu formu či vlastníctvo.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Navaľného zatknutie nezlomí tých, ktorí v Rusku veria v slobodu,“ reaguje na Twitteri prezidentka Zuzana Čaputová. „Politickí oponenti by mali debatovať vo férovej a otvorenej diskusii, nie byť väznení pre ich názory.“

pred 2 hodinami

V Nitre sa od piatka do nedele otestovalo 40 948 ľudí, z toho 417 bolo pozitívnych, čo predstavuje 1,02 percenta. Informoval o tom primátor mesta Marek Hattas. Minulý víkend počas prvého kola testovania bolo v Nitre 43 716 otestovaných, z nich bolo 932 pozitívnych, čo je 2,13 percenta. (tasr)

pred 2 hodinami

Vládna koalícia pomohla naplniť premiérovu obsesiu z plošného testovania, reaguje na plán masívneho pretestovania strana Hlas. "Jediným rozdielom od novembrového 'vylodenia v Normandii' je rozšírenie počtu testovacích dní z dvoch na deväť dní, no s výrazne nižšími možnosťami nechať sa otestovať," tvrdí v stanovisku. "Hlas-SD preto žiada vládu, aby bolo toto testovanie dobrovoľné a aby namiesto celoplošného skríningu pomohla s testovaním samosprávam v najzasiahnutejších oblastiach." (tasr)

pred 3 hodinami

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok reaguje na zatknutie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. „Miesto Alexeja Navaľného je v slobodnej a bezpečnej politickej súťaži a nie vo väzbe," napísal.

pred 3 hodinami

Marek Krajčí hovorí, že negatívny test, ktorý si niekto spraví zajtra, bude platiť aj po 27. januári, hoci bude tento test starší ako sedem dní. Zúčastniť sa testovania musia aj ľudia, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny, aby dostali výnimku zo zákazu vychádzania. Testov je podľa Krajčího dostatok, nakúpených je 5,2 milióna.

pred 3 hodinami

Vo viacerých krajinách dnes kňazi požehnávali zvieratá. Tento obrad spätý s liturgickou spomienkou na svätého opáta Antona, patróna domácich zvierat, je populárny najmä v Španielsku a Taliansku. „Na požehnaní zvierat nie je nič výnimočné. Tento obrad sa nachádza aj v liturgickej knihe Benedikcionál, ktorá obsahuje najrôznejšie obrady požehnania,“ vysvetlil v minulosti hovorca KBS Martin Kramara.