V bojoch o Karabach zahynulo 2783 azerbajdžanských a 2317 arménskych vojakov
V nedávnej šesťtýždňovej vojne utrpelo Arménsko porážku. Región teraz kontroluje ruská armáda.
Azerbajdžan vo štvrtok oznámil, že v nedávnych ťažkých bojoch o odtrhnutý región Náhorný Karabach zahynulo takmer 2800 jeho vojakov. Sú to prvé podrobnosti, ktoré krajina zverejnila o vojenských stratách počas šiestich týždňov zrážok s arménskymi silami. Arménsko už skôr hlásilo 2317 zabitých vojakov. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.
Ministerstvo obrany v azerbajdžanskej metropole Baku vo vyhlásení uviedlo, že "vo vlasteneckej vojne bolo zabitých 2783 príslušníkov azerbajdžanských ozbrojených síl". Dodalo, že nezvestných je 100 ďalších vojakov.
Arménsko už skôr uviedlo, že v konflikte zahynulo 2317 arménskych vojakov a boje pripravili o život aj najmenej 93 azerbajdžanských a 50 arménskych civilistov.
Boje o Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom, dvoma postsovietskymi rivalmi, vypukli koncom septembra, čo opäť oživilo dlhodobý konflikt o tento horský región. Obnovený konflikt si vyžiadal tisíce mŕtvych a omnoho viac vysídlených.
Tieto boje azerbajdžanských síl s arménskymi o Náhorný Karabach sa skončili dohodou o prímerí, ktorú podpísali v noci na 10. novembra v Moskve arménsky premiér Nikol Pašinjan, azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a ruský prezident Vladimir Putin ako líder regionálnej mocnosti.
Na základe tejto dohody Moskva na územie Karabachu odvelila približne 2000 ruských vojakov, ktorí tam majú za úlohu monitorovať dodržiavanie prímeria.
Arménsko podľa dohody odovzdalo Azerbajdžanu tri okresy okolo arménskej enklávy Náhorný Karabach a ďalšie štyri dobyli azerbajdžanské sily počas spomínanej šesťtýždňovej bojovej operácie.
Náhorný Karabach sa nachádza v juhozápadnom Azerbajdžane, je medzinárodne neuznaným štátom a okolo 95 percent jeho obyvateľov tvoria Arméni.
Dnes treba vedieť
Spojené štáty sa opäť pripoja ku klimatickej dohode z roku 2015
Nový americký prezident Joe Biden ako jeden z prvých krokov po nástupe do úradu podpísal rozhodnutie, ktorým sa USA opäť pripoja k Parížskej dohode o zmene klímy, od ktorej odstúpil jeho predchodca Donald Trump.
Biden a Harrisová si uctili padlých vojakov na Arlingtonskom cintoríne
Po inaugurácii nový americký prezident spolu s prvou dámou Jill Bidenovou vstúpil do prezidentského sídla po prvý raz už ako šéf exekutívy Spojených štátov.
Čína oznámila sankcie voči predstaviteľom vlády exprezidenta USA Trumpa
Okrem Pompea sa na sankčnom zozname ocitli Trumpov obchodný poradca Peter Navarro, poradca pre národnú bezpečnosť Robert O'Brien, tajomník ministerstva zahraničných vecí pre otázky východnej Ázie a Pacifiku David Stilwell, minister zdravotníctva Alex Azar či veľvyslankyňa pri OSN Kelly Craftová.
"Môžeme s čistým svedomím povedať, že pandémia nám zobrala desať rokov. Je však pravdepodobné, že to bude viac. To už je na výrazné zamyslenie. Je to tiež následkom falošného optimizmu a bagatelizácie, ktorú šírili aj niektorí lekári či renomovaní odborníci," hovorí v rozhovore patológ Michal Palkovič. Okrem iného tiež vysvetľuje, na základe čoho sa zistilo, že naša liečba ochorenia Coivd-19 funguje.
Po tom, čo Navaľného po návrate do Ruska zatkli, jeho YouTube kanál zverejnil video, ktoré natočil ešte v Nemecku. Ukazuje Putinov prepychový palác, ktorého stavba vyšla na jednu miliardu dolárov. O tom, čo Navaľného protiúder znamená, píše Christian Heitmann.
Súhrn udalostí v stredu 20. januára:
- Pribudlo 100 obetí, počet hospitalizovaných pacientov klesol
- Britská mutácia bola na Slovensku už v novembri, ukázali ju aj vzorky z Trenčína
- Aj budúci týždeň sa budú deti vzdelávať dištančne
- Začala platiť nová stratégia, učitelia dostanú vakcínu medzi poslednými
- Na antigénové testovanie je pripravených takmer 250 odberových miest
- NAKA zadržala sudkyne Kyselovú a Urbancovú
- Joe Biden zložil slávnostnú prísahu a stal sa oficiálne prezidentom USA
Sassoli pozval Bidena, aby vystúpil s prejavom v Európskom parlamente
Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli vyjadril nádej, že nová administratíva USA predstavuje začiatok novej éry transatlantických vzťahov.
Koronakríza
Uvoľňovať sa tak skoro asi nebude, britský vírus všetko mení, tvrdí Rybníček
Najnovšie výsledky analýz vzoriek z predvianočného testovania v Trenčíne naznačujú, že predstava o uvoľňovaní opatrení už od 1. februára s cieľom čo najskôr otvoriť školy, zrejme nebude reálna. Povedal to predseda Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček.
Študenti vo Francúzsku vyšli do ulíc, žiadajú obnovenie výučby
Študenti po celom Francúzsku protestovali voči opatreniam zavedeným proti šíreniu koronavírusu, pretože, ako sa vyjadrili, samota a finančná neistota ich doviedli na pokraj zúfalstva.
Pri juhoafrickom variante koronavírusu hrozí riziko znovunakazenia
Uvádza sa to v predbežnom výskume. Iné štúdie zasa ukazujú, že britský variant koronavírusu je zrejme možné zastaviť očkovaním.