Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2020, 11:55

Europoslanci z EPP chcú vylúčiť zo skupiny maďarského poslanca Tamása Deutscha

Dôvodom sú jeho verejné vyjadrenia, ktorými kritizoval snahu politicky podmieňovať rozdeľovanie eurofondov.

Skupina 30 europoslancov z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) sa podpísala pod spoločný list, v ktorom žiada odchod maďarského europoslanca za stranu Fidesz Tamása Deutscha z tejto frakcie. Dôvodom sú Deutschove vyhlásenia, podľa ktorých trvanie európskych ľudovcov na mechanizme ochrany zásad právneho štátu prirovnal k nacistickému a komunistickému útlaku.

O petícii na svojom účte na Twitteri informoval rakúsky europoslanec Othmar Karas, ktorý vyzval Deutscha, aby sa ospravedlnil alebo odišiel.

"Vyhlásenia Tamása Deutscha sú šokujúce a hanebné. Porovnávanie EÚ s nacistickým a komunistickým útlakom a podpory vlády zákona s gestapom alebo stalinistickými metódami je neprijateľné. Doteraz moju iniciatívu vylúčiť ho zo skupiny EPP podporilo 30 poslancov," uviedol Karas.

Na zozname sú aj mená troch slovenských zákonodarcov: Vladimír Bilčík, Michal Wiezik (Spolu-OD) a Ivan Štefanec (KDH).

V spoločnom liste sa uvádza, že Deutsch už viac nesmie podkopávať dôveryhodnosť skupiny EPP, aj preto formálne požiadali o jeho vylúčenie z najväčšej politickej skupiny v europarlamente.

Podľa týždenníka Politico ide o prvý krok v rozsiahlejšom postupe, ktorý predpokladá aj vypočutie poslancov za Fidesz počas schôdze EPP a nakoniec musí dôjsť k hlasovaniu, pričom sa rozhoduje dvojtretinovou väčšinou.

Signatári listu požadujú, aby bol tento postup spustený na schôdzi EPP z 9. decembra a aby prebehla rozprava o tomto incidente.

Inzercia

Politico však upozornil, že táto výzva je odsúdená na neúspech, kým sa pod spoločnú výzvu nepodpíšu aj nemeckí europoslanci za EPP, čiže najväčšia národná delegácia.

Deutsch v reakcii na túto iniciatívu uviedol, že snaha o jeho vylúčenie sa podobá "domácemu násiliu v politickej rodine". A dodal, že uvedenú iniciatívu považuje za útok na jeho osobu. "Pred tridsiatimi rokmi ma komunisti uväznili v Prahe; teraz ma chcú niektorí v Bruseli vylúčiť," uviedol v správe pre médiá.

K iniciatíve sa zatiaľ nepridal a ani ju nekomentoval šéf frakcie EPP Manfred Weber. Rovnako sa nevyjadril ani k obvineniam Tamása Deutscha. Zareagoval však podpredseda skupiny Esteban González Pons, ktorý uviedol, že porovnanie diskusie o právnom štáte s metódami gestapa "je urážkou nás všetkých v skupine EPP". A vyzval Maďarsko, aby prestalo blokovať dlhodobý rozpočet EÚ na roky 2021-2027 s dôrazným odkazom, že EPP od mechanizmu podmienenosti prepojiť čerpanie eurofondov s dodržiavaním princípov právneho štátu neupustí.

Ďalšia podpredsedníčka skupiny ľudovcov v EP, Esther de Langeová, v reakcii na Deutscha zdôraznila, že rozdiel medzi temnými dňami Európy z obdobia komunizmu a nacizmu a dnešnou Úniou je práve v dodržiavaní právneho štátu.

Veľmi dôrazný bol aj predseda EPP Donald Tusk, keď sa cez Twitter obrátil s otázkou na ostatných európskych politikov zo skupiny ľudovcov: "Čo by mal ešte Fidesz urobiť vám všetkým, aby ste videli, že jednoducho nezapadá do našej rodiny?" Fidesz má v EPP zmrazené členstvo od roku 2019.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

"Môžeme s čistým svedomím povedať, že pandémia nám zobrala desať rokov. Je však pravdepodobné, že to bude viac. To už je na výrazné zamyslenie. Je to tiež následkom falošného optimizmu a bagatelizácie, ktorú šírili aj niektorí lekári či renomovaní odborníci," hovorí v rozhovore patológ Michal Palkovič. Okrem iného tiež vysvetľuje, na základe čoho sa zistilo, že naša liečba ochorenia Coivd-19 funguje.

pred 10 hodinami