Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2020, 11:28

Prezidentka vymenovala rektora VŠ zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety

Hlava štátu ocenila predovšetkým prácu pedagógov a študentov tejto školy v zahraničných misiách. Upozornila však na podozrenia zo sporného udeľovania titulov.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala Juraja Bencu za rektora Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. V príhovore uviedla, že tak ako každý rektor, aj on má zodpovednosť nielen voči učiteľom, študentom a zamestnancom školy, ale predovšetkým voči celej spoločnosti. Poukázala aj na odlev študentov do zahraničia.

"Pred niekoľkými dňami Inštitút vzdelávacej politiky pri ministerstve školstva zverejnil štúdiu, ktorej závery by nás mali znepokojiť. Na štúdium do zahraničia nám z republiky odchádza už približne polovica našich najlepších, najúspešnejších maturantov z matematiky a tretina najlepších maturantov v slovenskom jazyku a literatúre," povedala prezidentka. Zdôraznila, že odlev talentov zo Slovenska sa stupňuje, lebo len malá časť z nich sa chce neskôr vrátiť do vlasti. "Slovenské vysoké školy tak prichádzajú o dobrých študentov a SR prichádza nielen o inovatívnych, kvalifikovaných a produktívnych pracovníkov, ale aj občanov zveľaďujúcich svoju krajinu," uviedla prezidentka.  

V príhovore odznelo, že najčastejším dôvodom, pre ktorý sa študenti rozhodujú študovať v zahraničí, je, že zahraničné školy majú lepšie meno ako tie na Slovensku. "Bolo by voči viacerým univerzitám na Slovensku nespravodlivé, keby sme tvrdili, že napríklad české vysoké školy sú na tom oveľa lepšie. Faktom však je, že si to väčšina našich najúspešnejších študentov myslí. V tejto situácii nám nepomôže, ak ich budeme len slovne presviedčať, že sa mýlia," poznamenala hlava štátu.

"Ak myslíme na budúcnosť a na to, aké výkony budú musieť naše vysoké školy podávať, nemôžeme prehliadnuť zjavné nedostatky, ktoré nezlepšujú obraz nášho vysokého školstva v očiach verejnosti, ani nezlepšujú ich renomé v očiach najúspešnejších maturantov," uviedla Čaputová. Podotkla, že si veľmi váži všetko dobré, čo učitelia a zamestnanci Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave v doterajšom pôsobení vykonali, ocenila predovšetkým prácu v zahraničných misiách. "Ale musím dodať, že k vašej vysokej škole dnes smerujú aj isté pochybnosti. Poukazujú na to, že titul PhD. získavali aj ľudia z verejnej sféry, ktorí sa nevenujú vedeckému výskumu či odbornej práci v odboroch, ktoré garantuje vysoká škola svätej Alžbety. A tiež, že hodnosť profesora v odboroch ošetrovateľstva, verejného zdravotníctva či sociálnej práce bol udelený v počte, ktorý je násobne väčší ako počet udelených hodností v týchto odboroch, napríklad v Českej republike," uviedla prezidentka. Zároveň verí, že rektorov sa vo funkcii zameria nielen na dobré meno vysokej školy, ale aj vysokého školstva, aby na pochybnosti o udeľovaných tituloch nemala verejnosť v budúcnosti už žiaden dôvod.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 51 minútami

„Navaľného zatknutie nezlomí tých, ktorí v Rusku veria v slobodu,“ reaguje na Twitteri prezidentka Zuzana Čaputová. „Politickí oponenti by mali debatovať vo férovej a otvorenej diskusii, nie byť väznení pre ich názory.“

pred hodinou

V Nitre sa od piatka do nedele otestovalo 40 948 ľudí, z toho 417 bolo pozitívnych, čo predstavuje 1,02 percenta. Informoval o tom primátor mesta Marek Hattas. Minulý víkend počas prvého kola testovania bolo v Nitre 43 716 otestovaných, z nich bolo 932 pozitívnych, čo je 2,13 percenta. (tasr)

pred hodinou

Vládna koalícia pomohla naplniť premiérovu obsesiu z plošného testovania, reaguje na plán masívneho pretestovania strana Hlas. "Jediným rozdielom od novembrového 'vylodenia v Normandii' je rozšírenie počtu testovacích dní z dvoch na deväť dní, no s výrazne nižšími možnosťami nechať sa otestovať," tvrdí v stanovisku. "Hlas-SD preto žiada vládu, aby bolo toto testovanie dobrovoľné a aby namiesto celoplošného skríningu pomohla s testovaním samosprávam v najzasiahnutejších oblastiach." (tasr)

pred 2 hodinami

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok reaguje na zatknutie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. „Miesto Alexeja Navaľného je v slobodnej a bezpečnej politickej súťaži a nie vo väzbe," napísal.

pred 3 hodinami

Marek Krajčí hovorí, že negatívny test, ktorý si niekto spraví zajtra, bude platiť aj po 27. januári, hoci bude tento test starší ako sedem dní. Zúčastniť sa testovania musia aj ľudia, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny, aby dostali výnimku zo zákazu vychádzania. Testov je podľa Krajčího dostatok, nakúpených je 5,2 milióna.

pred 3 hodinami

Vo viacerých krajinách dnes kňazi požehnávali zvieratá. Tento obrad spätý s liturgickou spomienkou na svätého opáta Antona, patróna domácich zvierat, je populárny najmä v Španielsku a Taliansku. „Na požehnaní zvierat nie je nič výnimočné. Tento obrad sa nachádza aj v liturgickej knihe Benedikcionál, ktorá obsahuje najrôznejšie obrady požehnania,“ vysvetlil v minulosti hovorca KBS Martin Kramara.