Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. december 2020, 18:36

Berlín kritizuje porušovanie ľudských práv v Číne, Rusku a Turecku

Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnila nemecká vláda.

Čo sa týka Číny, negatívny trend zhoršovania situácie v oblasti ľudských práv, ktorý tam začal v roku 2012, pokračuje aj v súčasnosti, píše sa v správe, ktorá sa zamerala na obdobie od októbra 2018 do septembra 2020.

"Individuálne práva sú okliešťované čoraz viac. Týka sa to najmä občianskych a politických práv ako napríklad slobody vyjadrenia a slobody tlače, ale tiež slobody vedeckého výskumu a náboženského presvedčenia," opisuje situáciu v Číne správa z Berlína. Autori správy takisto doplnili, že ľudskoprávni aktivisti dostávajú v Číne často dlhoročné tresty väzenia.

Už aj tak "znepokojujúca situácia vo sfére ľudských práv" v Rusku sa podľa správy v sledovanom období ďalej zhoršovala. "Najmä počas regionálnych volieb v roku 2019 bola obmedzovaná sloboda zhromažďovania," uvádza správa s tým, že dochádzalo aj k väzneniu účastníkov protestov. Kritike sa nevyhol ani nový ruský zákon o internete, ktorý vlani vytvoril priestor na online cenzúru.

V Turecku sa úroveň dodržiavania ľudských práv zhoršila po neúspešnom pokuse o štátny prevrat z leta 2016. "Tým, ktorí kritizujú (tureckú) vládu, stále hrozí nebezpečenstvo trestného stíhania a zadržania. Vyšetrovania a súdne procesy s politickým pozadím vyvolávajú pochybnosti o nezávislosti súdnictva a pôsobia zastrašujúco na tureckú občiansku spoločnosť," píše sa v poradí už štrnástej správe nemeckého kabinetu venovanej situácii v oblasti dodržiavania ľudských práv vo svete.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Inzercia

Inzercia