Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. december 2020, 17:50

Napätie na školách rastie, namiesto zbytočnej debaty treba učiť

Odkazuje to hnutie KDH vláde Igora Matoviča.

Napriek vážnemu pandemickému stavu nemožno vypnúť školstvo. Výučba na diaľku je pritom len neplnohodnotná a zaťažuje tak učiteľov, ako aj rodičov a žiakov. Namiesto zmysluplného riešenia však vláda hádkami a zahmlievaním zvyšuje napätie, ktoré vo vzdelávaní a výchove budúcich generácií určite nepomôžu. Uviedol to odborník na školstvo a člen predsedníctva KDH Martin Šmilňák, ktorý vláde odporúča tri kroky.

„Po prvé, vláda musí komunikovať na rovinu. Nie je možné dať verejnosti v jeden deň nádej na otvorenie škôl, na druhý to poprieť a teraz dať nejaké polovičaté riešenie-neriešenie. Vláda tým zvyšuje napätie a hrozbu, že pohár trpezlivosti môže pretiecť. KDH dlhodobo upozorňuje, že potrebujeme ucelený pademický plán. Žiaci a študenti nemôžu doplácať na koaličné nezhody," upozorňuje Šmilňák.

Po druhé, školy podľa neho robia, čo môžu - zlepšujú sa v online vzdelávaní a spolu so žiakmi a študentmi robia pokroky. „Nutne sa však v školách potrebujeme aspoň na chvíľu a aspoň v malých skupinách stretnúť so žiakmi a študentmi. Musíme si overiť, či to robíme správne, ako sú na tom maturanti, deviataci pred prijímacími skúškami. Odborné školy zasa potrebujú overiť praktické zručnosti," zdôrazňuje Šmilňák, ktorý je riaditeľom spojenej školy, v ktorej riadi základnú školu, bilingválne gymnázium a základnú umeleckú školu.

Po tretie, školy sú podľa neho pripravené odstrániť alebo minimalizovať riziká, ale nie sú pripravené byť obeťou nejednotnej komunikácie vlády a zbytočných podmienok, ktoré nedokážu realizovať. „Je čas prestať sa hádať a začať hľadať reálne riešenie toho, čo sa v rámci možností dá, nie toho, čo sa nedá pre návrat do škôl realizovať. Vláda je zodpovedná za to, že s odborníkmi riešenie nájde, učitelia za to, ako v rámci obmedzení čo najlepšie učiť. Racionálna vzájomná komunikácia namiesto politického súboja je to, čím najviac pomôžeme deťom, od ktorých raz budeme očakávať, že dokážu zvládať aj náročné životné situácie, v akej sa nachádzame aj dnes," uzavrel Šmilňák.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 19 minútami

Vo veku 36 rokov zomrel vo štvrtok katolícky kňaz, ktorý bol ťažko zranený vo farskej budove v Madride pri výbuchu plynu. Je štvrtou obeťou výbuchu vo farnosti Virgen de la Paloma y San Pedro el Real. (tk kbs)

pred hodinou

Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Chris Wray vo svojej funkcii zostane aj po nástupe vlády prezidenta USA Joea Bidena. Wraya do funkcie vymenoval v roku 2017 Donald Trump. Funkčné obdobie šéfa FBI trvá desať rokov. (tasr)