Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. december 2020, 14:40

Voľba generálneho prokurátora

V skúšobnej voľbe obstál najlepšie Žilinka, koalícia ďalej rokuje

V skúšobnej voľbe obstál najlepšie Žilinka, koalícia ďalej rokuje

Maroš Žilinka a Juraj Kliment. FOTO TASR – Jakub Kotian a Jaroslav Novák

Druhý najvyšší počet bodov získal sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment.

V koaličnej indikatívnej voľbe kandidáta na generálneho prokurátora najlepšie obstál Maroš Žilinka. Potvrdila to predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová aj šéf klubu OĽANO Michal Šipoš.

„Klub OĽANO to rešpektuje. Musia si štyria lídri sadnúť a povedať spoločné stanovisko," uviedol pre TASR Šipoš. Koalícia naďalej rokuje, jej poslanci veria, že hlasovanie bude vo štvrtok 3. decembra.

Parlament už niekoľkokrát hlasovanie presunul, keďže koalícia nemá zhodu na jednom mene. Indikatívne hlasovanie bolo v utorok večer. Koalícia ním chcela zistiť, na ktorom zo siedmich kandidátov je najväčšia zhoda, respektíve, ktorý by nemusel prejsť v koalícii. Následne by sa mali dohodnúť na postupe pri hlasovaní, ktoré má byť v pléne NRSR vo štvrtok o 17.00 h.

Šéfka klubu Za ľudí Jana Žitňanská sa k menám vyjadrovať nechce. Nekomentuje ani Žilinku, ani Juraja Klimenta, ktorý mal skončiť v indikatívnom hlasovaní druhý. Žitňanská mená nechce potvrdiť, zdôrazňuje, že koalícia stále rokuje. „Budeme sa snažiť, aby sme sa dohodli," povedala pre TASR.

Podpredseda parlamentu zo Za ľudí Juraj Šeliga hovorí, že poradie je známe a predpokladá, že koalícia je veľmi blízko k dohode. „Verím, že vo štvrtok sa bude voliť," dodal. Indikatívne hlasovanie podľa jeho slov posunulo rokovania ďalej.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Plošné testovanie v Košiciach pokračuje na niektorých odberných miestach do konca januára. Doposiaľ v rámci kontinuálneho dobrovoľného skríningu otestovali od pondelka do nedele spolu 94 772 ľudí. Pozitívny test malo 976 z nich. Pozitivita tak dosiahla 1,03 percenta. Čo sa týka šírenia nákazy medzi ľuďmi bez domova, podľa vedenia mesta je pod kontrolou. (tasr)

pred hodinou

Predbežne to vyzerá, že 1. februára sa otvoria brány pre všetkých žiakov prvého stupňa, ako aj pre škôlkarov. Od polovice februára by sa mali vrátiť aj žiaci druhého stupňa a študenti stredných škôl. Tí by mali byť podľa dostupných informácií pravidelne testovaní kloktacími testami jeden- až dvakrát týždenne podľa situácie v danom regióne. Viac v texte Kristíny a Petra Visolajských.