Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. október 2015

Košická charita prepúšťa 121 zamestnancov

Vzhľadom na končiace sa národné projekty Podpora opatrovateľskej služby a Komunitné centrá musí Arcidiecézna charita Košice (ADCH) prepustiť k 31. októbru zamestnancov z týchto projektov.

"Opatrované osoby musia riešiť svoju nepriaznivú situáciu, pretože ich od 1. novembra 2015 nebude mať kto opatrovať. K 31. októbru 2015 ADCH v týchto projektoch zamestnávala 121 osôb, ktoré k uvedenému dátumu dostali aj výpovede," informoval riaditeľ ADCH Košice Cyril Korpesio. 

Národné projekty financované z eurofondov, do ktorých sa charitatívna organizácia zapojila, končia bez priameho pokračovania, na nadväzujúce projekty sa zatiaľ čaká.

Opatrovateľskú službu poskytovala ADCH v 52 obciach, mestských častiach a mestách na východe Slovenska. "Pokúsili sme sa rokovať so samosprávami o preklenutí obdobia od ukončenia jedného projektu do začatia ďalšieho projektu. Podarilo sa nám dohodnúť naše opatrovanie v pôvodnom alebo len polovičnom rozsahu na mesiace november a december iba v šiestich obciach a jednom okresnom meste. V ďalších dvoch mestách ústretovo prevzali klientov a ich doterajšie opatrovateľky pod svoju pôsobnosť," konštatoval Korpesio. 

Ukončenie projektu podľa neho spôsobí nielen nárast miery nezamestnanosti, ale mnohé rodiny a domácnosti sa dostanú do komplikovanej životnej situácie. Poskytovanie sociálnej služby prostredníctvom opatrovateľky sa stalo pre mnohé rodiny veľkou pomocou. Pokračovanie projektov podľa Korpesia nevyriešia miestne samosprávy, keďže väčšina z nich nemá na takéto sociálne služby dostatok financií ani skúseností.

"Druhou možnosťou je požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o príspevok na opatrovanie, ktorý poskytne podľa zložitého vzorca opatrujúcej osobe vo výške približne 80 - 180 eur, čo je za takúto náročnú prácu veľmi nízka suma," dodal riaditeľ ADCH.

Za sklamanie označil ukončenie aj Národného projektu Komunitné centrá, ktorého primárnym cieľom bola integrácia najmä rómskych komunít. "Mnohé formačné, edukačné, kultúrne a spoločenské aktivity boli veľkým prínosom pre ich rozvoj a následne aj pre celú spoločnosť. Obávame sa, že ukončením tohto projektu príde nielen mnoho ľudí o svoje zamestnanie, ale zároveň vznikne v spoločnosti veľká diera po aktivitách a činnosti, ktorú nebude mať v spoločnosti kto nahradiť," uviedol Korpesio. 

Podľa predpokladov ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny budú výzvy nových národných projektov, ktoré obsahovo nadväzujú na tie končiace, vyhlásené do konca tohto roka. "Začiatok aktivít je naplánovaný na január, resp. február 2016," informoval rezort.

Dané národné projekty predstavovali podľa vlády preukázateľne veľký prínos v oblasti sociálnej politiky na lokálnej úrovni. "Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR si preto uvedomuje nevyhnutnosť ich opätovného nastavenia aj v programovom období 2014-2020 a všetko svoje úsilie sústreďuje na úpravu a modifikáciu tak, aby tieto osvedčené projekty boli v súlade so schváleným operačným programom Ľudské zdroje a mohli byť opakovane podporené z európskych štrukturálnych a investičných fondov," konštatoval rezort.

Inzercia

Odporúčame

Mak zariadil výhru PAOK v Gréckom pohári

Mak zariadil výhru PAOK v Gréckom pohári

Slovenský futbalový reprezentant Róbert Mak mal výrazný podiel na triumfe PAOK Solún v stredajšom úvodnom stretnutí C-skupiny základnej fázy Gréckeho pohára nad FC Panthrakikos 2:0.

Šéf maďarskej diplomacie: USA chcú vidieť mnoho prisťahovalcov v Európe

Šéf maďarskej diplomacie: USA chcú vidieť mnoho prisťahovalcov v Európe

Spojené štáty chcú vidieť v Európe mnoho prisťahovalcov, preto veľvyslankyňa USA v Budapešti Colleen Bellová kritizovala v stredu maďarskú vládu za komunikáciu týkajúcu sa migrácie. Uviedol to dnes maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó vo vyhlásení, ktoré komunikačný odbor rezortu diplomacie poskytol TASR.