Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. október 2015

Ústavný súd odmietol Kiskov návrh na výklad ústavy

Ústavný súd je podľa prezidenta Andreja Kisku jedinou inštitúciou v štáte, ktorá môže interpretovať ústavu v prípade sporov ústavných orgánov. To, že tak v stredu ÚS odmietol urobiť, považuje za veľmi vážnu situáciu.

"Podrobnejšie stanovisko a ďalšie kroky prezident oznámi po doručení písomného rozhodnutia Ústavného súdu a dôkladnom vyhodnotení tejto situácie," priblížil riaditeľ odboru komunikácie prezidentskej kancelárie Roman Krpelan.

Ústavný súd odmietol Kiskov návrh na výklad ústavy v súvislosti s jeho právomocou vymenovať sudcov ÚS. Toto rozhodnutie plánuje zverejniť v najbližších dňoch. Prezident požiadal o výklad ústavy v súvislosti s rozpormi, ktoré vyvolalo konanie o nevymenovaných kandidátoch na ústavných sudcov.

Žiadal, aby plénum ÚS odstránilo pochybnosti, ktoré vznikli rozpornou dikciou medzi ústne vyhláseným nálezom III. senátu ÚS zo 17. marca 2015 a dodatočným písomným odôvodnením, ktoré prišlo po dvoch mesiacoch.

Prezident mal vlani vymenovať troch ústavných sudcov zo šiestich kandidátov, ktorých schválil parlament. Vymenoval však len sudkyňu Janu Baricovú, u ostatných piatich podľa jeho slov nenašiel hlboký záujem o ústavné právo a potrebnú kvalifikáciu, aj keď zákonné nároky spĺňali. Neúspešní kandidáti sa potom so sťažnosťou obrátili na ÚS.

Tretí senát ÚS rozhodol vo veci troch sťažovateľov (Evy Fulcovej, Juraja Sopoligu a Miroslava Duriša) tak, že prezident porušil ich základné práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok. V prípade ďalších dvoch odmietnutých kandidátov (Jána Bernáta a Imricha Volkaia) mal rozhodovať II. senát ÚS, obaja však svoje sťažnosti napokon stiahli.

Inzercia

Odporúčame