Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2020, 14:16

Voľba generálneho prokurátora

Za ľudí chce Šantu, Hrivnáka alebo Honza

Za ľudí chce Šantu, Hrivnáka alebo Honza

Strana Za ľudí. Foto – TASR

Ešte dnes má byť debata všetkých koaličných klubov. Remišová vraví, že urobia všetko preto, aby sa na spoločnom kandidátovi v koalícii dohodli.

Vhodnými kandidátmi na šéfa Generálnej prokuratúry sú pre stranu Za ľudí Ján Hrivnák, Ján Šanta a Tomáš Honz.

Na utorkovej tlačovej konferencii to oznámila predsedníčka strany a vicepremiérka Veronika Remišová.

Na menách sa dohodol poslanecký klub. Doplnila, že strana chce urobiť všetko pre to, aby sa na spoločnom kandidátovi dohodli v koalícii.

Stranu títo kandidáti podľa Remišovej presvedčili svojou prácou, životným príbehom a tiež verejným vypočutím. V utorok má byť debata všetkých koaličných klubov.

„Dnes budeme mať indikatívne hlasovanie medzi jednotlivými poslaneckými klubmi, ktoré majú medzi sebou diskutovať,“ priblížila Remišová.

Podpredseda strany Juraj Šeliga dodal, že v utorok má byť spoločné rokovanie klubov. Šéfka strany tvrdí, že reforma ústavy nemôže byť rukojemníkom rokovania o generálnom prokurátorovi.

Remišová reagovala aj na to, že favoritom Sme rodina je Maroš Žilinka. „To je postoj Sme rodina. Ťažko môžete očakávať, že sa dohodnete so štyrmi koaličnými partnermi, keď idete na rokovanie s jedným menom a hovoríte, buď tento, alebo nikto iný,“ skonštatovala.

Remišová tvrdí, že v koalícii sú na začiatku rokovaní. „Ideme do toho s otvorenými kartami. Nechceme hrať žiadne zákulisné hry, intrigy, nechceme politikárčiť,“ povedala s tým, že to isté očakávajú od ostatných partnerov.

Inzercia

Grendel a Dostál nevnímajú pozitívne krok strany Za ľudí

Podpredseda Národnej rady Gábor Grendel a poslanec Ondrej Dostál  nevnímajú pozitívne, že strana Za ľudí oznámila mená svojich favoritov. Prioritou v rámci koalície by podľa nich malo byť dohodnúť sa na spoločnom kandidátovi na generálneho prokurátora. Dostál nevníma pozitívne ani skúšobné hlasovanie v koalícii, uprednostňuje dohodu po rokovaní. Grendel to považuje za spôsob, ktorý ich môže posunúť bližšie k dohode.

"Prioritou je dohodnúť sa v rámci koalície na spoločnom kandidátovi, akékoľvek hádzanie mien do pléna, s kým súhlasíme, s kým nesúhlasíme, by len sťažilo proces dohody," skonštatoval Grendel. Poznamenal, že klub OĽANO je najväčší v parlamente a mohol by si dovoliť "risknúť" prvé kolo voľby, pretože by sa s veľkou pravdepodobnosťou do druhého kola dostal niekto z favoritov hnutia. V súvislosti s oznámením favoritov zo strany Za ľudí poznamenal, že si nechce mená odkazovať cez médiá. Myslí si, že by to neprospelo veci.

"Zotrvám na tom, že nebudem hovoriť žiadne mená. Najprv by sme sa mali dohodnúť v rámci vládnej koalície, až potom hovoriť, na kom sme sa dohodli," reagoval Dostál. Myslí si, že k šanciam na dosiahnutie dobrej dohody neprispieva, ak strany začnú predstavovať svojich kandidátov. Osobne nepovažuje za veľmi dobré ani indikatívne hlasovanie, uprednostňuje rokovania. Nechcel povedať, či poslanecký klub SaS vidí prienik pri niektorých kandidátoch s niektorou stranou.

V súvislosti s tým, že Generálna prokuratúra je aktuálne bez vedenia, obaja uprednostňujú čo najstarostlivejší výber kandidáta, hoci by boli radi, keby mali prokurátori vedenie. Grendel poznamenal, že polícia a prokuratúra fungujú a pokračuje aj vyšetrovanie viacerých káuz.

Odsunutie diskusie o reforme justície a ústavných zmenách ani jeden z nich nepovažuje za vydieranie. "Je to súčasť očisty justície a prirodzenou súčasťou očisty by mala byť aj voľba generálneho prokurátora, ak sa na časti nevieme dohodnúť, je fér počkať si, aby dohoda bola komplexná," uviedol Grendel. Dodal, že na konci dňa novela schválená bude a koalícia postupuje v zmysle programového vyhlásenia vlády.

Dostál tiež verí, že presunutie novely bolo v dobrej viere a nejde o nátlak v súvislosti s voľbou kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry. Je presvedčený, že dôvodom je doriešenie otvorených otázok. V súvislosti s novelou si nemyslí, že by mal Ústavný súd disponovať právomocou posudzovať súlad ústavných zákonov s ústavou. "Takáto právomoc nebola daná ÚS," podotkol s tým, že si ju prisvojil rozhodnutím o sudcovských previerkach. Pripustil, že ak by tak urobil pri inej veci, napríklad ohrození základov právneho štátu, asi by sa na to pozerali inak.
 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Astmatici dostanú vakcínu proti ochoreniu Covid-19 skôr. Na rad prídu spolu s ostatými osobami so stredne závažnou chorobou, ktorá významne zvyšuje riziko závažného priebehu ochorenia, teda po zdravotníkoch, senioroch a vážne chorých ľuďoch, napríklad s onkologickým ochorením v štádiu liečby. (tasr)

pred 2 hodinami

Poľský pacient v anglickej nemocnici, ktorého na základe rozhodnutia súdu odpojili od vyživovania, v utorok zomrel. Podľa neziskovky Christian Concern poslednú noc, teda 25. januára, právnici rodiny písali do nemocnice s tým, aby obnovili vyživovanie Poliaka vzhľadom na jeho diplomatický status, ktorý zabezpečilo Poľsko, aby ho mohlo previesť do vlasti a skúsiť tak ďalšiu liečbu. Nemocnica to však odmietla. Viac v článku Pavla Rábaru.

pred 2 hodinami

V Českej republike pribudlo v utorok 9144 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 500 menej než pred týždňom. Súhrnný index rizika podľa protiepidemického systému zostal druhý deň po sebe na úrovni 68 bodov, čo zodpovedá štvrtému stupňu pohotovosti. V Česku však aj naďalej platia opatrenia na úrovni piateho stupňa. (tasr)