Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2020, 13:52

Koronavakcína

Regulačný úrad EÚ zasadne najneskôr 29. decembra, rozhodne o vakcíne Pfizeru

Spoločnosti Pfizer a BioNTech už predtým oznámili, že v pondelok oficiálne požiadali EÚ o podmienečné schválenie svojej vakcíny.

Európska lieková agentúra (EMA) v utorok oznámila, že najneskôr 29. decembra zvolá mimoriadne zasadnutie, kde bude rozhodovať o podmienečnom schválení očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, vyvinutej nemeckou spoločnosťou BioNTech v partnerstve s americkou firmou Pfizer.

Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

"Ak budú odovzdané údaje dostatočné na posúdenie kvality, účinnosti a bezpečnosti vakcíny, EMA... ukončí hodnotiaci proces už počas mimoriadneho zasadnutia, naplánovaného najneskôr na 29. decembra," uviedla vo vyhlásení EMA, ktorá je príslušným regulačným úradom Európskej únie.

Spoločnosti Pfizer a BioNTech už predtým oznámili, že v pondelok oficiálne požiadali EÚ o podmienečné schválenie svojej vakcíny. Urobili tak po podobnej žiadosti odovzdanej v USA.

EMA potvrdila prijatie žiadosti o podmienečnú registráciu vakcín proti novému koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech. Pfizer v partnerstve s malou nemeckou firmou BioNTech, ktorá sa pri výrobe vakcíny špecializuje na novú technológiu mRNA, sa tak zaradil k americkej firme Moderna, ktorá tiež v pondelok požiadala regulačný úrad EÚ o podmienečné schválenie svojej vakcíny.

V prípade splnenia podmienok môžu byť registračné rozhodnutia vydané už o niekoľko týždňov. Cieľom je sprístupniť vakcínu v Európe do konca roka, napísala tlačová agentúra DPA.

Tak ako Moderna, aj spoločnosti BioNTech a Pfizer požiadali o schválenie tiež americký Úrad pre potraviny a lieky (FDA).
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

Astmatici dostanú vakcínu proti ochoreniu Covid-19 skôr. Na rad prídu spolu s ostatými osobami so stredne závažnou chorobou, ktorá významne zvyšuje riziko závažného priebehu ochorenia, teda po zdravotníkoch, senioroch a vážne chorých ľuďoch, napríklad s onkologickým ochorením v štádiu liečby. (tasr)

pred 19 minútami

Pribudlo ďalších 101 úmrtí na koronavírus. V utorok odhalili 2775 pozitívnych prípadov zo 14 015 PCR testov (pozitivita 19,8 percenta). Stav v nemocniciach sa opäť zhoršil, momentálne je hospitalizovaných 3509 pacientov. Včera zaočkovali 5 743 ľudí. 

pred 43 minútami

Poľský pacient v anglickej nemocnici, ktorého na základe rozhodnutia súdu odpojili od vyživovania, v utorok zomrel. Podľa neziskovky Christian Concern poslednú noc, teda 25. januára, právnici rodiny písali do nemocnice s tým, aby obnovili vyživovanie Poliaka vzhľadom na jeho diplomatický status, ktorý zabezpečilo Poľsko, aby ho mohlo previesť do vlasti a skúsiť tak ďalšiu liečbu. Nemocnica to však odmietla. Viac v článku Pavla Rábaru.

pred 49 minútami

V Českej republike pribudlo v utorok 9144 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 500 menej než pred týždňom. Súhrnný index rizika podľa protiepidemického systému zostal druhý deň po sebe na úrovni 68 bodov, čo zodpovedá štvrtému stupňu pohotovosti. V Česku však aj naďalej platia opatrenia na úrovni piateho stupňa. (tasr)

pred 59 minútami

Bratislavský okresný súd pre pandémiu zrušil termín procesu s Pavlom Ruskom a spol. v prípade prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej naplánovaný na budúci štvrtok. Vo veci sa naposledy konalo koncom novembra, keď vypovedali bývalá riaditeľka kancelárie expredsedu vlády Vladimíra Mečiara Anna Nagyová, bývalý spoločník Mikuláša Černáka Ján Kán, bývalý vojak a ochrankár bosa a ďalší spoločník Černáka v stavebnej firme. (tasr)

pred hodinou

Pápež František napísal predhovor do autobiografickej knihy mladej Nigérijčanky Mariapie Bonanateovej, ktorá sa stala obeťou prostitúcie a obchodovania s ľuďmi. „Do akej miery táto zavrhnutiahodná skutočnosť pochádza z dopytu po týchto ,službách´ zo strany mnohých mužov, ktorí si kupujú druhú osobu a tak ju ničia v jej neodňateľnej dôstojnosti?“ píše pápež v knihe nazvanej Ja som Joy, ktorá dnes vychádza v Taliansku. (vatican news)